Tytuł badania: Kształtowanie kompetencji osobistych i społecznych w szkolnictwie zawodowym dla sektora handlu detalicznego w świetle opinii partnerów społecznych
Projekt badawczy:
  • ReSeCo
Data: 2012
Badacz: Wioletta Kilar, Sławomir Kurek, Tomasz Rachwał

Badanie przeprowadzono w ramach projektu badawczo-edukacyjnego Kompetencje sektora handlu detalicznego – kształtowanie kompetencji osobistych i społecznych w szkolnictwie zawodowym dla sektora handlu detalicznego (ReSeCo). Praktycznym rezultatem projektu był transfer innowacji – opracowanych materiałów dydaktycznych przez zaadaptowanie ich do potrzeb kształcenia dla sektora detalicznego. W ramach projektu przeprowadzono analizę literatury przedmiotu i wstępne wywiady w zakresie wymagań zainteresowanych stron, tj. partnerów społecznych i szkół, w sektorze detalicznym na temat rozwijania kompetencji społecznych i osobistych. Łącznie wykonano cztery wywiady pogłębione: z przedstawicielem kadry zarządzającej w międzynarodowej sieci handlowej, właścicielem sklepu spożywczego, przedstawicielem Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości oraz reprezentantem Małopolskiego Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców. Respondenci wskazywali na dużą rolę kształtowania kompetencji osobistych i społecznych wśród uczniów szkół zawodowych. Materiały dydaktyczne opracowane w ramach projektu oceniono wysoko jako bardzo przydatne z perspektywy kształcenia kompetencji przyszłych sprzedawców. Wszystkie najważniejsze kompetencje i umiejętności, zawarte w materiałach, w opinii respondentów przydają się w życiu osobistym i każdym rodzaju pracy. Badani zauważyli, że prezentowane materiały dydaktyczne można wykorzystywać w różnych szkołach zawodowych, a także na lekcjach przedsiębiorczości w liceach ogólnokształcących.

Autorskie słowa kluczowe: kompetencje osobiste i społeczne, partnerzy społeczni, sektor handlu detalicznego, szkolnictwo zawodowe
Author's Keywords: personal and social competencies, social partners, retail sector, vocational education
Deskryptory TESE: kompetencje, kompetencje społeczne, osobowość, zachowania społeczne, rynek pracy, kształcenie i szkolenie zawodowe
TESE descriptors: competence, social competences, personality, social behaviour, labour market, vocational education and training
  • Kilar, W., Kurek, S. i Rachwał, T. (2013). Kształtowanie kompetencji osobistych i społecznych w szkolnictwie zawodowym dla sektora handlu detalicznego w świetle opinii partnerów społecznych. Przedsiębiorczość – Edukacja, 9, 273-288.