Tytuł badania: Postawy wobec aborcji i eutanazji
Data: [2012]
Badacz: Mirosława Czerniawska

Przedmiotem badania były postawy studentek wobec eutanazji i aborcji. W badaniu próbowano również określić system wartości respondentek i jego wpływ na postawy wobec obu wymienionych zjawisk. Wstępnie założono, że kobiety uznające aborcję i eutanazję za indywidualny wybór będą zorientowane indywidualistycznie (czyli będą cenić wyżej wartości skoncentrowane na Ja). W badaniu wzięły udział 252 studentki; blisko połowa studiowała na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. Wiek kobiet mieścił się w przedziale od 20 do 24 lat. 95% respondentek zadeklarowało się jako osoby wierzące. 84% badanych należało do Kościoła rzymskokatolickiego. 51,2% badanych akceptowało prawny zakaz aborcji i jednocześnie sprzeciwiało się aborcji ze względu na wartości moralne. 48,8% studentek twierdziło, że prawo do aborcji powinno być indywidualnym wyborem kobiety. 48,8% ankietowanych sprzeciwiało się eutanazji. 51,2% jednak opowiedziało się za legalizacją eutanazji. Na podstawie wyników badania stwierdzono, że studentki opowiadające się za legalizacją prawa kobiety do aborcji osiągnęły wyższe – zgodnie z hipotezą – wskaźniki preferencji licznych wartości indywidualistycznych. Z kolei wśród przeciwniczek aborcji wystąpiły wyższe wskaźniki preferencji licznych wartości kolektywistycznych. Nie stwierdzono równie wyraźnego zróżnicowania w hierarchii preferencji wśród kobiet opiniujących prawo do eutanazji albo jej delegalizację. Zauważono ponadto, że kobiety ceniące wartość „zbawienie” podzielały stosunek Kościoła wobec aborcji i eutanazji.

Autorskie słowa kluczowe: aborcja, postawy, system wartości, eutanazja
Author's Keywords: abortion, attitudes, the system of values, euthanasia
Deskryptory TESE: postawa, zachowania społeczne, kompetencje społeczne, religia, katolicyzm
TESE descriptors: attitude, social behaviour, social competences, religion, Catholicism
  • Czerniawska, M. (2013). Postawy wobec aborcji i eutanazji. Pedagogika Społeczna, 4, 133-148.