Tytuł badania: Kompetencje rodzicielskie rozwiedzionych rodziców
Data: grudzień 2001 – grudzień 2002
Badacz: Anna Dudak

W badaniu uczestniczyło 128 osób po rozwodzie. 44,5% próby badawczej stanowili mężczyźni, a 55,5% kobiety. 89,8% respondentów mieszkało w mieście wojewódzkim. Wiek respondentów mieścił się w przedziale od 21 do 55 lat; średnia wieku wyniosła 38,8 roku. 54,7% osób mieściło się w kategorii wiekowej od 30 do 40 lat. Wszyscy badani posiadali dzieci w wieku szkolnym. Najwięcej respondentów posiadało jedno dziecko. Na podstawie wyników badania stwierdzono przeciętny poziom wiedzy pedagogicznej w grupie badanych rodziców. Między ojcami a matkami nie wystąpiły istotne statystycznie różnice w tym zakresie. Zauważono jedynie nieco wyższą średnią (minimalnie) od mediany w grupie ojców, a minimalnie niższą w grupie matek, co świadczy o tym, że ojcowie dysponują nieco większą niż matki wiedzą pedagogiczną. Wiek nie różnicował ojców pod względem wiedzy dotyczącej zapewnienia prawidłowego rozwoju dziecka. Wpływ wieku natomiast uwidocznił się w grupie matek – kobiety w wieku od 30 do 40 lat charakteryzowały się najwyższym poziomem wiedzy pedagogicznej. W obu grupach rodziców nie wystąpiły istotne różnice w wiedzy pedagogicznej ze względu na poziom wykształcenia respondentów. Zauważono tylko, że wśród ojców posiadających wysoki poziom wiedzy pedagogicznej największy odsetek stanowiły osoby z wyższym wykształceniem.

Deskryptory TESE: rodzina, rodzina niepełna, rodzice, wychowanie dziecka, opieka nad dzieckiem, opieka nad młodzieżą, wiedza
TESE descriptors: family, one-parent family, parents, child rearing, childcare, youth protection, knowledge
  • Dudak, A. (2004). Kompetencje rodzicielskie rozwiedzionych rodziców. Pedagogika Społeczna, 2-4, 67-72.