Tytuł badania: Kompetencje specjalistów zarządzania kapitałem ludzkim i menedżerów
Data: 2006
Badacz: Tomasz Rostkowski

Badanie przeprowadzono w celu odpowiedzi na następujące pytania: Jakie są obecne potrzeby rozwojowe menedżerów? Jakie szkolenia były realizowane w 2006 roku? Jakie potrzeby menedżerów będą najistotniejsze w kolejnym, 2007 roku? Jakie szkolenia będą realizowane w roku 2007? Jaka jest rola menedżerów w planowaniu, prowadzeniu i ocenie efektywności szkoleń? Próbę badawczą stanowili specjaliści ZKL, zatrudnieni na menedżerskich stanowiskach w działach HR, a także główni menedżerowie około 1000 przedsiębiorstw. Finalnie analizę oparto na 150 wypełnionych ankietach. Dodatkowo do zebrania materiału posłużono się wywiadem telefonicznym. Wśród najczęściej realizowanych szkoleń znalazły się te dotyczące umiejętności interpersonalnych oraz umiejętności menedżerskich/przywódczych. Ponadto okazało się, że stosunkowo często organizowano także szkolenia z zakresu przekazywania wiedzy oraz prawa pracy. Zgodnie ze zgromadzonym materiałem w kolejnym roku planowano zintensyfikowanie szkoleń z zakresu przekazywania wiedzy i rozwoju pracowników oraz ograniczenie szkoleń z zakresu umiejętności interpersonalnych. Jednocześnie ustalono, że wśród badanych przedsiębiorstw 13% w ogóle nie planowało realizacji żadnych szkoleń. Na podstawie uzyskanych odpowiedzi wykazano również, że odsetek menedżerów aktywnie biorących udział w prowadzeniu szkoleń wynosił 47%.

Deskryptory TESE: kompetencje, zarządzanie, kapitał ludzki, szkolenie praktyczne, doskonalenie zawodowe w toku pracy, ustawiczne doskonalenie zawodowe, uczenie się przez całe życie, kurs
TESE descriptors: competence, management, human capital, practical training, in-service training, continuing professional development, lifelong learning, course
  • Rostkowski, T. (2007). Kompetencje specjalistów zarządzania kapitałem ludzkim i menedżerów. Edukacja Ekonomistów i Menedżerów, 5, 137-150.