Tytuł badania: Oddziaływanie wychowawcze w rodzinach zrekonstruowanych
Data: 2003
Badacz: Henryk Cudak

W badaniu poszukiwano odpowiedzi na pytanie, jakie metody oddziaływania w procesie wychowawczym stosują ojczym i macocha w stosunku do dziecka przysposobionego w rodzinie zrekonstruowanej. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano kwestionariusz ankiety dla dzieci i rodziców. W badaniu wzięło udział 200 rodzin zrekonstruowanych z województwa łódzkiego. Ostatecznie przebadano 160 rodziców biologicznych, 160 rodziców przybranych i 180 ich dzieci. W opinii dzieci kary były stosowane przez matkę (59,4% wskazań), ojca (56,7%) albo ojczyma i macochę (45%). Za najczęściej nagradzające uznano matki (90% wskazań), w dalszej kolejności ojczyma albo macochę (68,9%) i ojca (58,9%). Odpowiedź „nie karze” w stosunku do ojczyma albo macochy wskazało 55% dzieci, w stosunku do ojca 43,3%, a w stosunku do matki, 40,6%. Odpowiedź „nie nagradza” w stosunku do matki wybrało 10% dzieci, w stosunku do ojca 41,1%, a w stosunku do ojczyma i macochy 31,1%. Zwalnianie z obowiązków jako nagrodę stosowało 26,9% rodziców biologicznych i 16,9% przybranych. Rodzice z obu grup jako formę nagradzania najczęściej stosowali nagrody rzeczowe, np. ubrania, zabawki, słodycze. 35,3% rodziców nagradzało dziecko, ofiarując im pieniądze. Zauważono, że rodzice w niewielkim stopniu stosują uczuciowe nagradzanie dzieci. Wśród rodziców przybranych z tej formy korzystały przede wszystkim macochy (21), ale tylko jeden ojczym. 24,7% ogółu rodziców stosowało aprobatę jako formę nagrodzenia dziecka, w tym 19,4% rodziców przybranych. 26,9% wybierało w tym kontekście pochwałę słowną, w tym 18,1% rodziców przybranych. Najczęstszą formą kary wśród wszystkich rodziców był krzyk (162 wskazania), znacznie częściej stosowany przez rodziców biologicznych (72,5%) niż przybranych (28,7%).

Deskryptory TESE: rodzina, rodzice, rodzina niepełna, opieka nad dzieckiem, opieka nad młodzieżą, odpowiedzialność, wychowanie dziecka
TESE descriptors: family, parents, one-parent family, childcare, youth protection, responsibility, child rearing
  • Cudak, H. (2004). Oddziaływanie wychowawcze w rodzinach zrekonstruowanych. Pedagogika Społeczna, 2-4, 73-80.