Tytuł badania: Adaptacja dzieci i młodzieży do warunków sanatorium
Data: czerwiec 2003
Badacz: Katarzyna Chrąściel

Przedmiot badania stanowiło zjawisko adaptacji dzieci do życia w warunkach sanatoryjnych. Badaniem objęto 120 uczniów w wieku 8-15 lat. Respondenci uczęszczali do Zespołu Szkół Specjalnych przy Sanatorium Rehabilitacji dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo w Goczałkowicach-Zdroju (placówka funkcjonuje w ramach Szpitala Uzdrowiskowego dla Dzieci „Stokrotka”). Do zebrania materiału badawczego posłużono się Arkuszem Zachowań Adaptacyjnych. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że 67,5% osób uzyskało wysoki stopień adaptacji, 22,5% – stopień średni, natomiast zaburzenia przystosowawcze wykazywał co dziesiąty uczeń. Na podstawie zgromadzonego materiału ustalono również, że udział procentowy adaptacji każdego stopnia był porównywalny w grupie dziewcząt i chłopców. Wymiarem, który sprawiał dzieciom najwięcej problemów, było wywiązywanie się z powierzonych zadań (co dziesiąty uczeń uzyskał notę niską, 53,1% – notę przeciętną, a 37% – pozytywną). Dodatkowo stwierdzono, że średni procentowy udział ocen pozytywnych wystąpił w zakresie dostosowania zachowań oraz postaw do obowiązujących norm i zasad.

Autorskie słowa kluczowe: niepełnosprawność, adaptacja, sanatorium
Author's Keywords: disability, adaptation, sanatorium
Deskryptory TESE: młodzież, dziecko, opieka nad dzieckiem, zachowania, zachowania społeczne, relacje interpersonalne, postawa
TESE descriptors: youth, child, childcare, behaviour, social behaviour, interpersonal relations, attitude
  • Chrąściel, K. (2006). Adaptacja dzieci i młodzieży do warunków sanatorium – raport z badań. Człowiek. Niepełnosprawność. Społeczeństwo, 2, 83-93.