Tytuł badania: Seksualne krzywdzenie dziecka
Data: [1998]
Badacz: Krystyna Baranowicz

Przedmiotem przeglądu badań było seksualne wykorzystywanie dzieci przez osoby dorosłe. Omówiono m.in. badania ilustrujące rozmiary zjawiska: Lwa-Starowicza (1992), Gromskiej (1993), Glasera i Frosha (1995) oraz Pospieszyl (1994). Szerzej zaprezentowano wyniki badania przeprowadzonego przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne w 1991 roku, którym objęto ogólnopolską próbę 1188 osób (Lew-Starowicz i Lew-Starowicz, 1993). Badanie to pozwoliło stwierdzić, że co trzecie dziecko było ofiarą wykorzystywania seksualnego i nieco cześciej były to dziewczęta niż chłopcy. Płeć badanych różnicowała ofiary ze względu na stopień pokrewieństwa ze sprawcą – dziewczynki były dwa razy częściej wykorzystywane przez członków rodziny niż chłopcy, którzy z kolei częściej padali ofiarą osób niespokrewnionych. Okazało się również, że środowisko zamieszkania nie różnicowało nadużyć seksualnych z wyjątkiem gwałtów, którego ofiarami częściej padały dzieci ze wsi (dwie trzecie ogólnej liczby gwałtów). W badaniach nie stosowało się jednak ujednoliconych definicji nadużyć seksualnych, w tym zgwałcenia, co utrudnia porównywalność wyników. Omówiono również badania dotyczące symptomów wykorzystania (Glaser i Frosh, 1995; Hobbs i Lew-Starowicz, 1993; Pacewicz, 1992; Schwab, 1991; Starowicz, 1993; Wojciechowski, 1994) oraz sprawców przemocy seksualnej (Hooper, 1992; Lew-Starowicz, 1992; Lew-Starowicz i Lew-Starowicz, 1993; Pospiszyl, 1994; Walker i in., 1998). Przedstawiono również koncepcje dotyczące powodów występowania zjawiska wykorzystania seksualnego (Finkelhorn, 1984; Miller, 1995) oraz zaprezentowano problematykę zapobiegania seksualnym nadużyciom.

Deskryptory TESE: dziecko zagrożone, dziecko, przemoc, relacja dorosły – dziecko, zachowania społeczne, płeć
TESE descriptors: child at risk, child, violence, adult-child relation, social behaviour, gender
  • Baranowicz, K. (1998). Seksualne krzywdzenie dziecka. Edukacja, 2, 66-77.