Tytuł badania: Seksualizm dzieci i młodzieży w Polsce: raport z badań
Data: [1990]
Badacz: Zbigniew Izdebski

Przedmiotem badań (o charakterze quasi-panelowym) była diagnoza świadomości badanych na temat seksualności oraz dojrzewania płciowego do 18. roku życia. W badaniach wykorzystano kwestionariusz ankiety (oprac. Jaczewski i Radomski). Łącznie przebadano 3325 osób, z czego do analizy zakwalifikowano 3175 ankiet (1310 kobiet oraz 1865 mężczyzn). Dobór osób do próby badawczej był celowy. W badaniach wzięli udział studenci i studentki (672 osoby) oraz żołnierze odbywający zasadniczą służbę wojskową (1193 osoby). W pierwszej grupie badawczej wzięto pod uwagę jedynie młodzież studiującą na uniwersytetach, wyższych szkołach pedagogicznych, akademiach wychowania fizycznego (Kraków, Katowice, Lublin, Łódź, Toruń, Szczecin, Warszawa, Zielona Góra). Badani żołnierze pochodzili z jednostek wojskowych z województwa zielonogórskiego. Analiza wyników badań dotyczyła m.in. takich kwestii jak uświadomienie seksualne, dojrzewanie, aktywność seksualna (w tym: masturbacja, petting, inicjacja i aktywność heteroseksualna oraz homoseksualna), poglądy młodzieży na temat wybranych problemów aktywności seksualnej i małżeństwa. Wyniki badań wskazały np., że badani najczęściej uzyskiwali wiedzę o stosunku płciowym w wieku 14-15 lat (dziewczęta – 38,5%, mężczyźni – 36%). Okazało się, że głównym źródłem wiedzy o środkach antykoncepcyjnych są książki (trzy na cztery kobiety oraz co drugi mężczyzna). Z badań wynika także m.in., że znaczna większość ankietowanych nie planowała pierwszego stosunku płciowego.

Deskryptory TESE: płeć, płeć męska, płeć żeńska, student, postawa, wiedza, Polska, ankieta, wychowanie seksualne
TESE descriptors: gender, male, female, student, attitude, knowledge, Poland, questionnaire, sex education
  • Izdebski, Z. (1992). Seksualizm dzieci i młodzieży w Polsce: raport z badań. Zielona Góra: Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. T. Kotarbińskiego.