Tytuł badania: Młodzież o narkotykach – wyniki badań jakościowych
Data: [2002]
Badacz: Katarzyna Kocoń, Katarzyna Okulicz-Kozaryn, Agnieszka Pisarska

Badanie przeprowadzono w celu analizy rozumienia przez młodzież biorącą narkotyki określeń takich jak „uzależnienie” oraz „używanie okazjonalne”. Diagnozie poddano również warunki stosowania przez respondentów substancji psychoaktywnych oraz ich postawę wobec konsekwencji związanych z używaniem tych substancji (w tym alkoholu). Do zebrania materiału badawczego posłużono się metodą wywiadów indywidualnych z osobami w wieku od 14 do 19 lat, które zadeklarowały co najmniej kilkukrotne używanie nielegalnych substancji psychoaktywnych w roku poprzedzającym badanie. Próba liczyła sześć osób, które brały narkotyki okazjonalnie, oraz dziewięć osób, które korzystały z pomocy terapeutycznej w związku z używaniem narkotyków. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że ankietowani utożsamiali okazjonalne branie substancji psychoaktywnych z braniem „imprezowym”. Okazało się, że poza motywem towarzyskim respondenci wskazywali również chęć poprawy nastroju (sporadycznie w odpowiedziach młodzieży występował także motyw radzenia sobie z problemami). Wykazano ponadto, że osoby używające substancji psychoaktywnych okazjonalnie sięgały po nie najczęściej wieczorami oraz w okresie letnim. Z kolei użytkownicy problemowi brali narkotyki niezależnie od pory dnia i roku. Dodatkowo odnotowano, że poważne konsekwencje sięgania po substancje psychoaktywne dotyczyły tylko użytkowników problemowych i miały charakter psychospołeczny, prawny, finansowy, szkolny, a także zdrowotny.

Autorskie słowa kluczowe: młodzież, konsekwencje, używanie narkotyków
Author's Keywords: adolescents, drug use patterns
Deskryptory TESE: młodzież, narkomania, postawa, zachowania, zachowania społeczne
TESE descriptors: youth, drug abuse, attitude, behaviour, social behaviour
  • Kocoń, K., Okulicz-Kozaryn, K. i Pisarska, A. (2004). Młodzież o narkotykach – wyniki badań jakościowych. Alkoholizm i Narkomania, 1-2, 45-60.