Tytuł badania: Udział dzieci w postępowaniu karnym – wyniki badań akt sądowych w ujawnionych przypadkach znęcania się nad rodziną
Data: [2004]
Badacz: Monika Czyżewska

Badanie przeprowadzono w celu analizy akt sądowych, które wpłynęły do prokuratury rejonowej dla Pragi-Północ i Pragi-Południe w Warszawie w latach 1999-2003 w postaci zawiadomień o popełnieniu przestępstwa i postanowień o wszczęciu postępowania z komisariatów: Praga-Północ, Tarchomin, Bródno, Białołęka, Ząbki, Praga-Południe, Grochów, Gocław, Wawer, Rembertów i Targówek. Kryterium doboru analizowanego materiału stanowił udział nieletnich w sprawie (w tym np. w ramach postępowania przygotowawczego lub/i w akcie oskarżenia jako świadkowie podlegający wezwaniu na rozprawę). Do analizy zgromadzonego materiału posłużono się standaryzowanym kwestionariuszem, który składał się z części zbierającej informacje na temat sprawy, nieletniego oraz historii przesłuchiwania tego nieletniego na kolejnych etapach sprawy. Łącznie analizie poddano 781 akt spraw, w których oskarżonymi z art. 207 k.k. byli najbliżsi 246 osób niepełnoletnich w 180 odrębnych aktach sprawy. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że tylko 7% sprawców odizolowano od rodziny. Jednocześnie ustalono, że to prawie dwukrotnie mniej niż odsetek małoletnich (12%), którzy znaleźli się poza domem po zawiadomieniu o przestępstwie. Wykazano również, że przed oblicze organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości jedna czwarta dzieci stawiała się trzy lub więcej razy. Jedynie 10,5% osób małoletnich było pod opieką psychologa lub pedagoga innego niż biegły, który sprawował systematyczną opiekę psychologiczną nad dzieckiem.

Deskryptory TESE: sąd, dziecko, przemoc, opieka nad dzieckiem, przestępczość, rodzina
TESE descriptors: court (law), child, violence, childcare, dellinquency, family
  • Czyżewska, M. (2005). Udział dzieci w postępowaniu karnym – wyniki badań akt sądowych w ujawnionych przypadkach znęcania się nad rodziną. Dziecko Krzywdzone, 10, 61-78.