Tytuł badania: Młodzież kończąca naukę wobec problemu bezrobocia
Data: grudzień 1990
Badacz: Maria Pietras, Anna Sowińska

Na podstawie badania próbowano odpowiedzieć na pytanie, czy młodzi ludzie kończący naukę odczuwają niepokój związany z bezrobociem oraz jakie są ich opinie o perspektywie podjęcia pracy na kilka miesięcy przed zakończeniem nauki. Badanie przeprowadzone w województwie katowickim objęło 321 osób kończących szkołę lub wyższą uczelnię. Spośród 171 mężczyzn i 151 kobiet 92 osoby to studenci wyższych uczelni (45 – uniwersytetu, 20 – akademii ekonomicznej, 27 – politechniki), 138 osób to uczniowie technikum (mechaniczno-elektrycznego, mechanicznego i hutniczo-mechanicznego) lub liceum zawodowego (ekonomicznego lub medycznego), 91 – uczniowie szkoły zawodowej (górniczej, gastronomicznej lub odzieżowej). Respondenci wypełniali przygotowany po badaniach pilotażowych kwestionariusz ankiety, dotyczącej: wiedzy i zainteresowania zjawiskiem bezrobocia, oceny własnych szans na znalezienie pracy po ukończeniu szkoły, poglądów na temat bezrobocia, odczuć związanych z tym zjawiskiem oraz programów działania w sytuacji zagrożenia bezrobociem. Badania wykazały, że przyszli absolwenci wykazali małe zainteresowanie zjawiskiem bezrobocia. Większość nie znała danych liczbowych – jedna trzecia badanych potrafiła podać aktualną liczbę bezrobotnych. Co niepokojące, część ankietowanych w ogóle nie zastanawiała się nad tym, że może nie znaleźć pracy. Prawie wszyscy badani przewidywali, że bezrobocie wzrośnie w następnym roku, przy czym 60% oceniło, że wzrost będzie nieznaczny. Im wyższy poziom wykształcenia respondentów, tym pozytywniej oceniali zjawisko bezrobocia, uważając je za naturalne (ok. jednej piątej studentów), a nawet konieczne (jedna trzecia studentów). Bardziej sceptyczne od mężczyzn były kobiety, które częściej podkreślały społeczne i psychologiczne znaczenie tego zjawiska; one również częściej przeżywały w związku z nim emocje negatywne (ok. jednej piątej badanych). Największymi optymistami w ocenie szans znalezienia pracy w zawodzie byli studenci, jednak częściej niż inni uważali też, że ich zawód nie ma przyszłości (ok.jednej piątej badanych). Najwięcej negatywnych skutków bezrobocia widzieli respondenci ze szkół zawodowych, wielu z nich obawiało się, czy znajdą jakąkolwiek pracę. Zdecydowana większość badanych miała sprecyzowany plan działania w sytuacji, gdyby znaleźli się w roli bezrobotnego. Niewielu chciało szukać pracy w firmach prywatnych czy prowadzić własną działalność. O emigracji najczęściej myśleli studenci (prawie jedna piąta badanych).

Deskryptory TESE: absolwent, absolwent szkoły wyższej, bezrobocie, rynek pracy, możliwości zatrudnienia
TESE descriptors: school leaver, graduate, unemployment, labour market, employment opportunities
  • Pietras, M. i Sowińska, A. (1991). Młodzież kończąca naukę wobec problemu bezrobocia. Polityka Społeczna, 10, 7-10.