Tytuł badania: Kary fizyczne w dzieciństwie – retrospekcje dorosłych Polaków
Data: 11 stycznia 2001 – 29 stycznia 2009
Badacz: Grażyna Fluderska, Monika Sajkowska

Badanie przeprowadzono w celu odpowiedzi m.in. na następujące pytania: Czy i jak często dorośli mieszkańcy naszego kraju doświadczali w młodości kar fizycznych? W jakim wieku najczęściej były one doświadczane? Kto z rodziny lub osób spoza rodziny najczęściej je stosował? Jakiego rodzaju kar fizycznych i jak często doświadczali ich respondenci w młodości? Badaniem ankietowym objęto 1058 dorosłych Polaków. W wyniku przeprowadzonego sondażu stwierdzono, że częściej karani byli w młodości mężczyźni niż kobiety (zgodnie z uzyskanymi odpowiedziami nigdy nie doświadczyło przemocy fizycznej 27,1% kobiet oraz 12,2% mężczyzn) oraz osoby powyżej 24 lat niż osoby młodsze. Zgromadzony materiał pozwolił wykazać również, że rodzice najczęściej stosowali kary fizyczne w trakcie uczenia się ich dzieci w szkole podstawowej. Jednocześnie okazało się, że po ukończeniu 15. roku życia przez dziecko przemoc ze strony rodziców występowała znacznie rzadziej (doznało jej 16,1% respondentów w wieku 15-18 lat oraz 5,1% w wieku powyżej 18 lat). Analiza danych pozwoliła również stwierdzić, że najczęstszą formą kary fizycznej były klapsy (63,3% wskazań). W dalszej kolejności badani wymieniali bicie przez ubranie pasem lub innym przedmiotem (38,1%), pociąganie za ucho (25,7%), stawianie w kącie (25,7%), szarpanie (20,9%), bicie pasem „na goły tyłek” (17,9%), klęczenie (15,9%) oraz uderzenia w twarz (14,2%). Odnotowano również, że wśród ankietowanych, którzy doznali w młodości kar fizycznych, jedynie 5% zgodziło się z twierdzeniem o negatywnym wpływie kar na ich dalsze życie, zdaniem 39% osób kary fizyczne nie miały żadnego wpływu, a w ocenie 40% kary miały wpływ pozytywny.

Deskryptory TESE: relacja rodzice – dziecko, wychowanie dziecka, opieka nad dzieckiem, rodzina, rodzice, zachowania, zachowania społeczne
TESE descriptors: parent-child relation, child rearing, childcare, family, parents, behaviour, social behaviour
  • Fluderska, G. i Sajkowska, M. (2003). Kary fizyczne w dzieciństwie – retrospekcje dorosłych Polaków. Dziecko Krzywdzone, 3, 72-87.