Tytuł badania: Przemoc emocjonalna wobec dzieci w rodzinach z problemem alkoholowym
Data: [2001]
Badacz: Witold Skrzypczyk

Badanie przeprowadzono w celu odpowiedzi na następujące pytania: Jakich zdarzeń traumatycznych doświadcza dziecko w rodzinie z problemem alkoholowym? Czy płeć dziecka wpływa na liczbę i rodzaj doświadczanych zdarzeń traumatycznych? Kto jest najczęstszym sprawcą zdarzeń traumatycznych w rodzinie z problemem alkoholowym? Badaniem objęto 80 dzieci (57 dziewcząt i 23 chłopców), które uczestniczyły w turnusach terapeutycznych organizowanych przez Profilaktyczno-Rozwojowy Ośrodek Młodzieży i Dzieci PROM w Łodzi. Materiał badawczy stanowiła treść listów pisanych przez respondentów do rodziców, który uzupełniono analizą kart zgłoszeń na turnus terapeutyczny, a także analizą relacji dzieci w trakcie grupowych spotkań. W analizie treści listów uwzględniano płeć dziecka, sprawcę zdarzeń traumatycznych, liczbę kategorii zdarzeń oraz stanów emocjonalnych opisywanych przez jedno dziecko. W wyniku przeprowadzonego badania wyodrębniono osiem kategorii zdarzeń traumatycznych: oszukiwanie; nadmierny krytycyzm; niesprawiedliwe traktowanie; bycie świadkiem przemocy; przemoc emocjonalną; przemoc fizyczną; porzucenie; nadużycia seksualne. Zgodnie ze zgromadzonym materiałem odnotowano najwięcej zdarzeń z kategorii „przemoc emocjonalna” (52 przypadki). Na podstawie analizy listów ustalono, że sprawcami w większości przypadków (76,4%) byli rodzice uzależnieni, a w 22,7% – rodzic nieuzależniony. Ponadto nie odnotowano wyraźnych różnic w doznawaniu większości zdarzeń traumatycznych przez dziewczęta i chłopców (wyjątki stanowiły takie kategorie jak: bycie świadkiem przemocy – 45,6% relacji dziewcząt i 26% chłopców; przemoc intelektualna i emocjonalna – odpowiednio: 70,2% i 52%; porzucenie: 40,3% i 21,7%).

Deskryptory TESE: przemoc, rodzina, rodzice, opieka nad dzieckiem, dziecko, wychowanie dziecka
TESE descriptors: violence, family, parents, childcare, child, child rearing
  • Skrzypczyk, W. (2003). Przemoc emocjonalna wobec dzieci w rodzinach z problemem alkoholowym. Dziecko Krzywdzone, 4, 93-102.