Tytuł badania: Przekazy prasowe na temat wykorzystywania seksualnego dzieci – „stare” i „nowe” historie
Data: 2003
Badacz: Monika Sajkowska

Analizę przekazów prasowych dotyczących wykorzystywania seksualnego dzieci przeprowadzono w celu odpowiedzi na następujące pytania: Jaka była frekwencja tych przekazów i jej dynamika? Jaki był stopień ekspozycji tych przekazów? Jak frekwencja i stopień ekspozycji przekazów różnicowały monitorowane periodyki? Jakie są główne kategorie treściowe problemu, który prezentowała prasa, i jak zmieniały się one w czasie? Jak prezentowane są w przekazach prasowych ofiary i sprawcy wykorzystywania seksualnego? Analizę oparto na materiałach opublikowanych w latach 2001 oraz 2002 oraz, jedynie w wymiarze frekwencyjnym, z okresu od marca do grudnia 2000 roku. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że w ciągu dwóch lat nasycenie prasy tematem wykorzystywania seksualnego dzieci wzrosło niemal dwukrotnie (w 2000 roku artykułów o wskazanej tematyce ukazywało się co miesiąc średnio 49, z kolei w 2002 roku – 92). Wykazano również wzrost wskaźników ekspozycji publikacji (tj. średnia powierzchnia artykułów – o 47%, wysokość tytułu – o 7%, a stosunek artykułów ilustrowanych zdjęciem do wszystkich opublikowanych w danym roku o 11%). Zgromadzony materiał pozwolił ustalić również, że w 2002 roku dominującym tematem w przekazach prasowych było wykorzystywanie seksualne dzieci przez księży. Dodatkowo ujawniono, że najczęściej pojawiającym się wizerunkiem ofiary było dziecko w wieku od ośmiu do 15 lat, z kolei wizerunek sprawcy odpowiadał najczęściej osobom w różnym wieku (relatywnie najrzadziej po ukończeniu 65 lat); dodatkowo stwierdzono, że zdecydowanie częściej sprawcami byli mężczyźni.

Deskryptory TESE: dziecko, przemoc, zachowania, zachowania społeczne, społeczeństwo
TESE descriptors: child, violence, behaviour, social behaviour, society
  • Sajkowska, M. (2003). Przekazy prasowe na temat wykorzystywania seksualnego dzieci – „stare” i „nowe” historie. Dziecko Krzywdzone, 5, 103-114.