Tytuł badania: „Potop”, „Krzyżacy”, „Ogniem i mieczem”... Zainteresowania literackie maturzystów
Data: 1990
Badacz: Danuta Dobrowolska

Badaniem objęto około 1600 uczniów klas maturalnych z 60 szkół w 10 wylosowanych województwach. W zakresie zainteresowań czytelniczych uczniów charakteryzował minimalizm. Na pytanie: Jakiego typu literatura najbardziej cię interesuje? co najmniej 80% udzieliło odpowiedzi dotyczącej powieści historycznej Sienkiewicza (Potop lub ogólniej Trylogia, Krzyżacy); rzadko pojawiały się nazwisko i tytuł powieści Kraszewskiego czy Bunscha; wymieniano Rozmowy z katem K. Moczarskiego i Medaliony Z. Nałkowskiej; rzadko wskazywano też Wellsa, Lema, Fiedlera, pojedynczo wymieniano innych pisarzy obcych (głównie latynoamerykańskich). Słaba okazała się znajomość muzeów, pamiątek związanych z pisarzami; wiedza o muzeach dotyczyła placówek głównie w granicach województwa. Wielu uczniów przyznało, że z powodu braku czasu nie ogląda telewizji; jej obraz w oczach młodzieży był w zasadzie negatywny; badani oglądali programy cieszące się popularnością wśród przeciętnej widowni, równocześnie dystansując się od pozytywnej opinii o nich. Za dobre i ciekawe uznano audycje informacyjne: Bliżej świata, Sondę, Panoramę dnia, Dziennik telewizyjny, Teleexpress. Nastawieniu na wiedzę nie towarzyszyło jednak zainteresowanie filmem artystycznym, teatrem, sztuką.

Deskryptory TESE: literatura, kultura, uczeń, szkoła średnia, literatura dla dzieci i młodzieży, środki masowego przekazu
TESE descriptors: literature, culture, pupil, secondary school, children's and youth literature, mass media
  • Dobrowolska, D. (1990). „Potop”, „Krzyżacy”, „Ogniem i mieczem”… Zainteresowania literackie maturzystów. Głos Nauczycielski, 4, 7.