Tytuł badania: Czy sześciolatki powinny iść do szkoły?
Data: 6 czerwca 2013 – 12 czerwca 2013
Badacz:

Celem badania było poznanie opinii społecznej na temat obniżenia wieku szkolnego oraz potencjalnego referendum w tej sprawie. Badaniem sondażowym objęto reprezentatywną próbę losową dorosłych mieszkańców Polski (N = 1010). Wyniki badania pozwoliły stwierdzić, że większość respondentów popierała ideę upowszechnienia edukacji przedszkolnej pięciolatków (78%) i czterolatków (61%). Odsetki te wzrosły w stosunku do 2009 roku (odpowiednio 76% i 51%). Respondenci byli w większości poinformowani o zmianach mających nastąpić w 2014 roku w związku z obniżeniem wieku szkolnego (84%). Zarówno ogół badanych, jak i rodzice dzieci w wieku do lat pięciu byli najczęściej przeciwnikami tych zmian (po 64%). Idea obniżenia wieku szkolnego budziła w badanych raczej obawy niż nadzieje (52%), ewentualnie tyle samo obaw, co nadziei (26%). Tylko 31% respondentów uważało, że dzieci sześcioletnie powinny rozpocząć naukę w szkole. Wśród najważnieszych powodów sprzeciwu wobec obniżenia wieku szkolnego znalazło się twierdzenie, że dzieci są w tym wieku zbyt małe, żeby rozpocząć edukację szkolną (64%). Wskazywano również na niewystarczający poziom przygotowania szkół do przyjęcia sześciolatków (16%) oraz na złe przygotowanie reformy (12%). Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy reformy nie akceptowali proponowanego przez rząd etapowego wprowadzania zmian. 64% sprzeciwiało się objęciu obowiązkiem szkolnym sześciolatków urodzonych w pierwszej połowie roku. Rozwiązanie to popierało 22% respondentów. Aż 70% badanych było zwolennikami organizacji referendum w sprawie obniżenia wieku szkolnego.

Deskryptory TESE: przejście z przedszkola do szkoły podstawowej, wiek wstępowania do szkoły, reforma szkolnictwa, postawa, społeczeństwo
TESE descriptors: transition from pre-primary to primary education, school starting age, educational reform, attitude, society
  • CBOS. (2013). Czy sześciolatki powinny iść do szkoły? Pobrane z http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2013/K_090_13.PDF