Tytuł badania: Cytaty literackie w świadomości studentów pedagogiki
Data: [2005]
Badacz: Marta Krasuska-Betiuk

Celem badania była odpowiedź na pytanie: Które cytaty literackie są rozpowszechnione w środowisku młodzieży akademickiej? Do zebrania materiału wykorzystano autorski kwestionariusz ankiety skierowany do 50 studentów trzeciego roku pedagogiki. Analizie poddano również sposoby odpowiedzi na wybrane pytania egzaminu wstępnego z języka polskiego na państwową uczelnię pedagogiczną w Warszawie (w tym 327 kandydatów z 2000 roku, 301 zdających w 2001 oraz 357 osób ubiegających się w roku 2004). W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że najbardziej rozpowszechnione wśród studentów pedagogiki były cytaty literackie ze szkolnych lektur obowiązkowych. Jednocześnie wykazano, że cytaty najczęściej dotyczyły podstawowych wartości egzystencjalnych, tzn. miłości (Mały Książę, Hymn o miłości), ojczyzny (utwory Krasickiego, Norwida i Mickiewicza) oraz relacji międzyludzkich. Jednocześnie odnotowano, że w zbiorowej pamięci respondentów brakowało informacji o nazwiskach autorów wskazywanych cytatów. Mimo to kompetencje kulturowe ankietowanych oceniono jako godne zaufania. Ponadto na podstawie zgromadzonego materiału sformułowano wniosek o roli edukacji literackiej, która utrwala narodowe wartości oraz kształtuje postawy moralne.

Deskryptory TESE: przejście ze szkoły średniej do wyższej, student, język, polski, literatura, edukacja
TESE descriptors: transition from upper secondary to higher education, student, language, Polish, literature, education
  • Krasuska-Betiuk, M. (2006). Cytaty literackie w świadomości studentów pedagogiki. Relacja z badań. Kultura i Edukacja, 1, 108-116.