Tytuł badania: Zagrożenia środowiska miasta Radomia postrzegane przez uczniów IV LO im. T. Chałubińskiego w Radomiu
Data: maj 2004
Badacz: Paweł Gigoń, Ryszard Jańczyk

Celem badania było określenie sposobu postrzegania zagrożeń dla środowiska naturalnego miasta Radomia przez uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego im. T. Chałubińskiego. Badaniem ankietowym objęto 576 uczniów klas I-II. Wyniki badania pozwoliły stwierdzić, że problemy ekologiczne były w odczuciu licealistów mniej znaczące od problemu bezrobocia i przestępczości, które wskazywano jako największe zagrożenie dla mieszkańców Radomia. Zapytani o stopień, w jakim stan środowiska naturalnego Radomia jest dla nich niepokojący, uczniowie najczęściej wybierali odpowiedź „mało” (47,7%). Jednocześnie według respondentów stan środowiska Radomia na pewno nie uległ polepszeniu w ciągu pięciu lat poprzedzających badanie. Jako główne zadanie dla władz Radomia wymieniano rozwój handlu i szkolnictwa wyższego. Postawa proekologiczna badanych wiązała się najczęściej z troską o własne zdrowie oraz ze względami estetycznymi. Upowszechnianie postawy proekologicznej wśród mieszkańców Radomia powinno przebiegać z wykorzystaniem festynów, telewizji oraz konkursów.

Deskryptory TESE: szkoła średnia, środowisko, obszar miejski, ochrona środowiska, uczeń, postawa
TESE descriptors: secondary school, environment, urban area, environmental protection, pupil, attitude
  • Jańczyk, R. i Gigoń, P. (2004). Zagrożenia środowiska miasta Radomia postrzegane przez uczniów IV LO im. T. Chałubińskiego w Radomiu. Edukacja Biologiczna i Środowiskowa, 4, 56-60.