Tytuł badania: Wpływ szkoły promującej zdrowie na zachowania zdrowotne uczniów
Data: [2002]
Badacz: Barbara Wolny

Badanie przeprowadzono w celu odpowiedzi na następujące pytania: Czy Szkoła Promująca Zdrowie wpływa na zachowania zdrowotne uczniów? Czy istnieje zależność pomiędzy pozytywnymi zachowaniami zdrowotnymi (sprzyjającymi zdrowiu) a Szkołą Promującą Zdrowie? W badaniu wzięło udział 120 uczniów uczęszczających do klas IV-VI w jednej z wybranych szkół na terenie powiatu kolbuszowskiego, w której realizowano od dwóch lat program SzPZ. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano ankietę opracowaną przez Polski Zespół ds. Projektu Szkoła Promująca Zdrowie – Warszawa. Posłużono się także autorskim kwestionariuszem wywiadu. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono zależność między pozytywnymi zachowaniami zdrowotnymi uczniów a działaniem szkoły promującej zdrowie. Zgodnie z uzyskanymi odpowiedziami wykazano, że wszyscy respondenci spożywali owoce, surowe warzywa (co najmniej raz dziennie), ciemne pieczywo oraz produkty mleczne. Okazało się również, że wszyscy ankietowani uczniowie przed wyjściem do szkoły jedli pierwsze śniadanie. Ponadto nie odnotowano żadnej osoby, która nie dbałaby o higienę jamy ustnej. Dodatkowo ustalono, że wszyscy badani bardzo aktywnie spędzali czas wolny oraz reprezentowali właściwą postawę wobec używek. Niepokojącym sygnałem mogła być duża ilość czasu spędzana przed telewizorem.

Deskryptory TESE: szkoła, uczeń, zachowania, postawa, edukacja zdrowotna, zdrowie, profilaktyka
TESE descriptors: school, pupil, behaviour, attitude, health education, health, prevention
  • Wolny, B. (2004). Wpływ szkoły promującej zdrowie na zachowania zdrowotne uczniów. Kwartalnik Edukacyjny, 3-4, 17-33.