Tytuł badania: Raport o stanie zagrożenia demoralizacją, przestępczością nieletnich oraz patologiami wśród dzieci i młodzieży w województwie wielkopolskim za rok 2004
Data: 2005
Badacz: Alicja Godyla-Jasicka

Przedmiot badania stanowiła diagnoza przestępczości wśród dzieci i młodzieży zamieszkującej województwo wielkopolskie. Analizę oparto na danych z raportów otrzymywanych od jednostek podległych Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Na podstawie zgromadzonego materiału wykazano, że w 2004 roku na terenie województwa wielkopolskiego odnotowano 4321 nieletnich sprawców, którym udowodniono popełnienie 6327 czynów karalnych (stanowiły one 5,3% ogółu stwierdzonych przestępstw). W wyniku analizy porównawczej z danymi z poprzedniego roku (2003) stwierdzono, że liczba popełnionych czynów karalnych wzrosła o 1269 (25%), a liczba nieletnich sprawców – o 535 (14,1%). Okazało się również, że pod względem liczby przestępstw z udziałem nieletnich w skali kraju województwo wielkopolskie zajmowało czwarte miejsce. Ponadto zebrany materiał pozwolił wykazać tendencję wzrostową przestępstw m.in. w następujących kategoriach: rozboje, wymuszenia rozbójnicze i kradzieże rozbójnicze (44,3%), rozbój z bronią palną lub innym niebezpiecznym przedmiotem (45,5%) czy przestępstwa z ustawy o zapobieganiu narkomanii (24,5%). Analiza danych ujawniła również, że 83,4% czynów karalnych dokonano w obszarze miejskim.

Deskryptory TESE: społeczeństwo, bezpieczeństwo, bezpieczeństwo socjalne, młodzież, dziecko, przestępczość, przemoc, obszar miejski
TESE descriptors: society, safety, social security, youth, child, dellinquency, violence, urban area
  • Godyla-Jasicka, A. (2006). Raport o stanie zagrożenia demoralizacją, przestępczością nieletnich oraz patologiami wśród dzieci i młodzieży w województwie wielkopolskim za rok 2004. Homines Hominibus, 1(2), 163-173.