Tytuł badania: Raport o stanie wychowania przedszkolnego w województwie podkarpackim 2007/2008 roku
Data: 2007 – 2008
Badacz:

Celem doniesienia jest pokazanie stanu wychowania przedszkolnego za rok szkolny 2007/2008 w województwie podkarpackim. Raport sporządzono w oparciu o dane liczbowe z organów prowadzących przedszkola, z Głównego Urzędu Statystycznego oraz o sprawozdania z nadzoru pedagogicznego. Wyniki badania dowiodły, że dzieci w wieku od trzech do pięciu lat rzadziej uczestniczą w edukacji przedszkolnej niż dzieci sześcioletnie. Poziom uczestnictwa tych pierwszych plasuje się w okolicach 41%. Doniesienie przedstawia, które placówki przedszkolne wprowadzają innowacje pedagogiczne albo współpracują z zagranicą. W 40 gminach województwa podkarpackiego nie ma przedszkoli. W ujęciu tabelarycznym przedstawiono stan objęcia dzieci wychowaniem przedszkolnym, m.in. 5019 dzieci trzyletnich i 22 633 dzieci sześcioletnich. Łącznie wychowaniem przedszkolnym objętych było w trakcie badania w województwie podkarpackim 44 875 dzieci od trzech do sześciu lat. Biorąc pod uwagę przygotowanie pedagogiczne, odnotowano 3115 nauczycieli wychowania przedszkolnego. W województwie było zatrudnionych 177 specjalistów (pedagodzy, psycholodzy, oligofrenopedagodzy, logopedzi, rehabilitanci). Najwięcej dzieci uczęszczało na dodatkowe zajęcia z religii (53,12%).

Deskryptory TESE: edukacja przedszkolna, dziecko, edukacja, jakość kształcenia, jakość nauczania, religia
TESE descriptors: pre-primary education, child, education, quality of education, teaching quality, religion
  • Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. (2008). Raport o stanie wychowania przedszkolnego w województwie podkarpackim 2007/2008 roku. Pobrane z http://www.ko.rzeszow.pl/artykul.php?id=6142