Tytuł badania: Próg szkoły średniej i zawodowej a picie napojów alkoholowych przez dorastającą młodzież
Data: 2000
Badacz: Janusz Sierosławski, Antoni Zieliński

Badanie przeprowadzono w celu ustalenia, czy wakacje są okresem bardziej intensywnego picia alkoholu przez młodzież, która ukończyła szkołę podstawową i podjęła naukę w szkołach ogólnokształcących i zawodowych. Próbę stanowili uczniowie pierwszych klas warszawskich szkół średnich i zawodowych oraz ich rodzice. Do zebrania materiału badawczego posłużono się pogłębionymi wywiadami (objęto nimi 37 uczniów i 37 rodziców). W badaniu wykorzystano również wywiady grupowe (przeprowadzono je z dwiema klasami szkół średnich). Zgodnie z uzyskanymi odpowiedziami stwierdzono wyraźny wzrost intensywności życia towarzyskiego nastolatków podczas wakacji oddzielających szkołę podstawową od szkoły średniej. Jednocześnie wykazano również znaczny wzrost spożywania piwa oraz wódki. Wśród rodziców zaobserwowano dominantę permisywnej postawy wobec umiarkowanych prób spożywania słabszych napojów alkoholowych przez dorastającą młodzież (jednocześnie zaobserwowano, że picie wódki nie było akceptowane przez rodziców).

Autorskie słowa kluczowe: alkohol, rodzice, młodzież, próg szkoły średniej i zawodowej
Author's Keywords: alcohol, parents, adolescents, high school and vocational school education treshold
Deskryptory TESE: wakacje, szkoła średnia, młodzież, rodzice, zachowania, zachowania społeczne
TESE descriptors: holidays, secondary school, youth, parents, behaviour, social behaviour
  • Zieliński, A. i Sierosławski, J. (2001). Próg szkoły średniej i zawodowej a picie napojów alkoholowych przez dorastającą młodzież. Alkohol i Narkomania, 4, 579-597.