Tytuł badania: Postawy dorosłych wobec picia alkoholu i zażywania narkotyków
Data: 2000
Badacz: Jagoda Fudała, Marek Fudała

Celem przeprowadzonych badań była diagnoza (z perspektywy socjologicznej) zagrożeń związanych z nadużywaniem alkoholu i narkotyków. Terenem badań objęto warszawskie Bielany. Przebadano łącznie 705 uczniów w wieku 13, 15 i 17 lat (zastosowano ankietę audytoryjną). Dodatkowo zbadano 700 dorosłych mieszkańców Bielan (próba losowo dobrana; wykorzystano sondaż terenowy). W badaniu uczestniczyło 53 ekspertów, którzy w swoim zawodzie mieli styczność z problemem zażywania środków psychoaktywnych przez młodzież. Byli to głównie pedagodzy szkolni, przedstawiciele administracji samorządowej, służby zdrowia, policja, pomoc społeczna i duchowieństwo (badania za pomocą wywiady pogłębione). Wyniki badań wskazują, że ponad połowa z uczniów zażywających narkotyki próbowała ich przed 15. rokiem życia. Około 90% badanych uczniów wie, gdzie można zdobyć narkotyki. Ponadto około 70% badanej młodzieży przyznało, że próbowali alkoholu (53% uczniów ze szkół podstawowych; 78% gimnazjalistów; 94% licealistów), pomimo że 90% uczniów zna negatywne konsekwencje tego stanu rzeczy. Dodatkowo wyniki badań wskazują na bezradność dorosłych wobec zjawiska picia młodzieży. Okazuje się, że ani rodzice, ani prawni opiekunowie nie mają wystarczających narzędzi do zwalczania tego problemu.

Deskryptory TESE: młodzież, narkomania, profilaktyka, zdrowie, uczeń
TESE descriptors: youth, drug abuse, prevention, health, pupil
  • Fudała, J. i Fudała M. (2001). Postawy dorosłych wobec picia alkoholu i zażywania narkotyków. Świat Problemów, 12, 17-21.