Tytuł badania: Współwystępowanie palenia tytoniu i picia alkoholu w zespole zachowań ryzykownych u młodzieży szkolnej; tendencje zmian w latach 1990-2002
Kolejne lata cyklu: 1989 1990 1994 1996 2002 2003 2005 2006 2010 2011 2012
Data: 2003
Badacz: Joanna Mazur, Barbara Woynarowska

Przedmiot badania stanowiły: tendencje zmian częstości regularnego palenia tytoniu i nadużywania alkoholu wśród młodzieży 15-letniej według płci i miejsca zamieszkania w latach 1990-2002; tendencje zmian w zakresie współwystępowania regularnego palenia tytoniu i nadużywania alkoholu przez młodzież 15-letnią w latach 1990-2002 według płci i miejsca zamieszkania; związek między współwystępowaniem regularnego palenia tytoniu i nadużywania alkoholu a innymi zachowaniami ryzykownymi w 2002 r. Analizę oparto na danych zgromadzonych w międzynarodowych badaniach HBSC zrealizowanych w Polsce w latach 1990, 1994, 1998 oraz 2002, w których wykorzystywano anonimowe kwestionariusze ankiet. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że w latach 1990-1998 wystąpiła tendencja wzrostowa częstości codziennego palenia tytoniu przez młodzież w wieku 15 lat. Z kolei w latach 1998-2002 odnotowano zahamowanie powyższej tendencji. Jednocześnie zwrócono uwagę na nieustający (w latach 1998-2002) trend wzrostowy regularnego palenia tytoniu w grupie chłopców mieszkających na wsi. Zgodnie ze zgromadzonym materiałem wykazano również, że w latach 1990-2002 występowała stała tendencja wzrostowa nadużywania alkoholu, której zahamowanie nastąpiło jedynie wśród dziewcząt ze wsi. Okazało się ponadto, że u niemal 7% respondentów stwierdzono współwystępowanie codziennego palenia tytoniu oraz częstego nadużywania alkoholu (w tym 10% chłopców i 4% dziewcząt). Dodatkowo ustalono, że różnice między uczniami a uczennicami pod względem częstości palenia, upijania się i współwystępowania tych zachowań były dużo większe w środowisku wiejskim.

Autorskie słowa kluczowe: młodzież, palenie tytoniu, upijanie się, współwystępowanie zachowań ryzykownych, tendencje zmian
Author's Keywords: adolescents, smoking, drunkenness, co-occurrence of risk behaviours, trends
Deskryptory TESE: zachowania, zachowania społeczne, młodzież, uczeń, postawa
TESE descriptors: behaviour, social behaviour, youth, pupil, attitude
  • Mazur, J. i Woynarowska, B. (2004). Współwystępowanie palenia tytoniu i picia alkoholu w zespole zachowań ryzykownych u młodzieży szkolnej; tendencje zmian w latach 1990-2002. Alkoholizm i Narkomania, 1-2, 29-43.