Tytuł badania: Stosowanie wybranych leków przez 15-letnich uczniów szkół warszawskich
Data: 2004 – 2005
Badacz: Krzysztof Ostaszewski, Agnieszka Pisarska

Badanie przeprowadzono w celu analizy częstości zażywania przez 15-letnią młodzież leków na bóle głowy, brzucha, trudności w zasypianiu, zdenerwowanie, przygnębienie i zły nastrój oraz brak energii. Diagnozie poddano również opinię respondentów na temat problemów mogących wynikać z używania leków bez konsultacji z lekarzem. Do zebrania materiału badawczego posłużono się metodami ilościowymi i jakościowymi. W anonimowej ankiecie wzięło udział 722 uczniów z losowo dobranych klas trzecich szkół gimnazjalnych w warszawskich dzielnicach: Mokotów, Ursynów oraz Wilanów. Wywiadami indywidualnymi z kolei objęto 20 uczniów z dwóch warszawskich gimnazjów. Na podstawie uzyskanych odpowiedzi stwierdzono, że w roku poprzedzającym badanie przynajmniej 1-2 razy po leki sięgnęło 81% respondentów, a w ostatnim miesiącu – 65%. Okazało się, że najczęściej stosowanymi lekami były substancje przeciwbólowe (głównie na bazie paracetamolu lub ibuprofenu). Wykazano również, że po preparaty nasenne, uspokajające lub poprawiające nastrój sięgnęło w miesiącu poprzedzającym badanie od 9% do 12,5% uczniów. Ustalono ponadto, że niemal 40% ankietowanych otrzymywało leki od rodziców, a 30% samodzielnie brało je z domowej apteczki.

Autorskie słowa kluczowe: młodzież, leki dostępne bez recepty, badania ilościowe, badania jakościowe
Author's Keywords: youth, nonprescription medication use, qualitative and quantitative data
Deskryptory TESE: uczeń, młodzież, szkoła, zachowania, zachowania społeczne, postawa
TESE descriptors: pupil, youth, school, behaviour, social behaviour, attitude
  • Pisarska, A. i Ostaszewski, K. (2006). Stosowanie wybranych leków przez 15-letnich uczniów szkół warszawskich. Alkoholizm i Narkomania, 1, 53-70.