Tytuł badania: Wyobrażenia młodzieży o małżeństwie i rodzinie (analiza wyników badań pilotażowych)
Data: [2001]
Badacz: Tomasz Biernat, Paweł Sobierajski

Celem badania była diagnoza opinii młodych osób na temat małżeństwa i rodziny. Badanie miało charakter pilotażowy i przeprowadzono je w ramach programu badawczego Ehe und Familie im Wandel. Do zebrania materiału posłużono się metodą sondażu diagnostycznego z wykorzystaniem kwestionariusza ankiety, który przetłumaczono i dostosowano do polskich warunków. Próba liczyła 112 osób (w tym 58 kobiet oraz 54 mężczyzn). Wiek 91% respondentów mieścił się w przedziale 17-21 lat. Badaniem objęto uczniów szkół zawodowych (22%), liceów ogólnokształcących (20%), techników (19%) oraz studentów uniwersytetu (37%). Szczęśliwe życie rodzinne zajęło pierwsze miejsce w hierarchii wartości ankietowanych (58%). W dalszej kolejności respondenci wskazywali m.in. realizację własnych marzeń (50%), posiadanie dobrych przyjaciół (43%), założenie własnej rodziny (34%), bycie niezależnym (31%), prowadzenie ciekawego życia (30%), poczucie spełnienia w pracy (22%), odniesienie sukcesu w zawodzie (20%) czy posiadanie dużych dochodów (18%). Zgodnie ze zgromadzonym materiałem ustalono również, że zdaniem 98% badanej młodzieży najważniejsza w małżeństwie jest wierność. Ponadto 88% osób wskazało wspólną opcję wychowania, a cztery piąte – satysfakcjonujące życie seksualne. Do najmniej ważnych zaliczono przede wszystkim zgodność poglądów w sprawach politycznych (87%) oraz pochodzenie społeczne (84%). Zgodnie z deklaracjami młodzieży odnotowano również, że trzy czwarte badanych wyraziło przywiązanie do instytucji małżeństwa. Wśród motywów zawarcia związku małżeńskiego dominowały miłość (80%), chęć posiadania dzieci (58%) oraz potrzeba uzyskania poczucia bezpieczeństwa (44%). Dodatkowo wykazano, że 33% młodzieży akceptowało życie bez ślubu, natomiast co czwarta osoba potępiała takie rozwiązanie.

Deskryptory TESE: postawa, młodzież, rodzina, relacje interpersonalne, zachowania, zachowania społeczne
TESE descriptors: attitude, youth, family, interpersonal relations, behaviour, social behaviour
  • Biernat, T. i Sobierajski, P. (2002). Wyobrażenia młodzieży o małżeństwie i rodzinie (analiza wyników badań pilotażowych). Kultura i Edukacja, 1, 83-94.