Tytuł badania: Wyobrażenia młodzieży o małżeństwie i rodzinie
Typ badania: międzynarodowe
Data: 2004 – 2006
Badacz: Tomasz Biernat, Ramuje Cepiene, Sunjong Choi, Leon Dyczewski, Elvyra Giedraitiene, Gerardo Meil, Paweł Sobierajski, Doji Yoo

Przedmiotem badań były wyobrażenia młodzieży na temat małżeństwa i rodziny. Postawiono m.in. następujące pytania badawcze: jakie wyobrażenia o małżeństwie i rodzinie ma dzisiejsza polska młodzież; kto kształtuje jej wyobrażenia o życiu małżeńsko-rodzinnym; co chciałaby w swoim życiu małżeńskim i rodzinnym realizować, jak chciałaby żyć. Badania (o charakterze międzynarodowym) przeprowadzono w siedmiu krajach (Chile, Hiszpania, Korea Południowa, Litwa, Niemcy, Ukraina i Polska). Do realizacji celów badawczych wykorzystano kwestionariusz ankiety audytoryjnej. Polscy respondenci byli w wieku 18-26 lat. Przebadano młodzież z województw: mazowieckiego, lubelskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego. Wyniki badań poddano analizie statystycznej (SPSS). W Polsce przebadano młodzież z ostatnich klas ogólnokształcącej lub technicznej szkoły średniej oraz studentów trzeciego i czwartego roku studiów w publicznej i prywatnej szkole wyższej. Biorąc pod uwagę jedynie dwa z czterech wymienionych województw (lubelskie i mazowieckie), łącznie przebadano 1381 osób. Wyniki badań pokazały, że najczęstszym czynnikiem kształtującym wyobrażenia młodzieży na temat małżeństwa jest rodzina, w której wychowuje się dana osoba (ponad 85%). Najważniejszą wartością dla Polaków jest szczęśliwe życie rodzinne (podobnie jak na Litwie, w Korei Południowej, Hiszpanii, Niemczech). Doniesienie przedstawiło także dane dotyczące orientacji: prorodzinnej, prozawodowej, prospołecznej, religijnej, materialistycznej. Analiza wyników pokazała również czynniki składowe udanego małżeństwa. Wśród najważniejszych w Polsce okazały się wzajemny szacunek i tolerancja. Wyniki pokazały także dane dotyczące form przyszłego wspólnotowego życia oraz kwestie na temat posiadania dziecka.

Deskryptory TESE: analiza statystyczna, młodzież, postawa, rodzina, dziecko, rodzice
TESE descriptors: statistical analysis, youth, attitude, family, child, parents
  • Dyczewski, L. (2009). Wyobrażenia młodzieży o małżeństwie i rodzinie. Lublin: Wydawnictwo KUL.