Tytuł badania: Orientacje małżeńskie i rodzinne młodzieży akademickiej w Polsce (próba weryfikacji teorii „drugiego przejścia demograficznego”)
Data: [2000]
Badacz: Krystyna Slany

Celem badań jest analiza preferencji młodzieży akademickiej dotyczących instytucji małżeństwa oraz założenia rodziny. Badania o charakterze socjologicznym przeprowadzono wśród 1500 studentów czwartego i piątego roku. Dobór uczelni państwowych, na których studiowali respondenci, był losowy (różne kierunki studiów: socjologia, finanse i bankowość, zarządzanie i marketing, politologia, automatyka, elektronika, chemia, filologia romańska, geografia, archeologia, administracja, systemy maszyn i urządzeń energetycznych, mechanika i budowa maszyn, biologia, ekonomia, matematyka). Badania przeprowadzono w dwóch etapach (doniesienie dotyczy tylko pierwszego etapu, przeprowadzonego na grupie 1032 osób). Wyniki badań wskazują, że 22% badanych mieszka z partnerem (pozostała część – 78% – posiadająca partnera nie mieszka z nim). 97% respondentów ma oczekiwania dotyczące formalizacji swojego związku. Oczekiwania te dotyczą dalszej przyszłości (około 79%). 63% spośród wszystkich przebadanych potwierdza współżycie seksualne. Kategoria miłości do partnera jest najczęściej wskazywaną przyczyną pozostawania w aktualnym związku (89%). 83% respondentów pragnie założyć rodzinę (głównie w wieku 25-29 lat; twierdzi tak 66%). W doniesieniu można znaleźć informacje dotyczące preferencji młodzieży w odniesieniu do rozwodów i kwestii samotności.

Deskryptory TESE: rodzina, student, Polska, postawa, badania naukowe
TESE descriptors: family, student, Poland, attitude, research
  • Slany, K. (2001). Orientacje małżeńskie i rodzinne młodzieży akademickiej w Polsce (próba weryfikacji teorii „drugiego przejścia demograficznego”). Problemy Rodziny, 3, 25-31.