Tytuł badania: Integracja europejska w opinii i wiedzy słuchaczy wybranych szkół dla dorosłych
Data: 15 kwietnia 1999 – 12 maja 1999
Badacz: Krzysztof Wereszczyński

Przedmiot badania stanowiła opinia dorosłych uczniów na temat integracji europejskiej oraz problemów związanych z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Teren badań stanowiły następujące placówki: Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych w Turku, Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych w Słupcy, Liceum Handlowe dla Dorosłych w Koninie, Technikum Odzieżowe dla Dorosłych w Koninie, Średnie Studium Zawodowe o specjalności administracyjno-biurowej w Koninie oraz Liceum Ekonomiczne w Koninie. Łącznie próba liczyła 117 słuchaczy uczących się wieczorowo i zaocznie oraz 10 absolwentów szkół dla dorosłych, którzy zdawali maturę w roku szkolnym 1998/1999. Do zebrania materiału badawczego posłużono się specjalnie skonstruowanym testem oraz kwestionariuszem ankiety (wykorzystano także analizę dokumentów). Finalnie analizę oparto na 125 wypełnionych kwestionariuszach. Zgodnie z uzyskanymi odpowiedziami stwierdzono, że większość respondentów wyraziła poparcie dla integracji Polski z Unią Europejską. Jednocześnie postawy badanych oceniono jako bardziej intuicyjne niż poparte konkretną wiedzą (wykazano m.in., że tylko 5,6% osób potrafiło prawidłowo wymienić wszystkie państwa członkowskie UE, a 17% – więcej niż 10 państw).

Deskryptory TESE: wiedza, Unia Europejska, edukacja dorosłych, uczeń dorosły, Europa, postawa, Polska, absolwent
TESE descriptors: knowledge, European Union, adult education, adult learner, Europe, attitude, Poland, school leaver
  • Wereszczyński, K. (2001). Integracja europejska w opinii i wiedzy słuchaczy wybranych szkół dla dorosłych. Edukacja Dorosłych, 3, 57-67.