Tytuł badania: Uczestnictwo osób starszych w instytucjach domu pomocy społecznej i uniwersytetu trzeciego wieku a prezentowane postawy wobec starości (analiza wyników badań)
Data: listopad 1999 – styczeń 2000
Badacz: Urszula Miller

Celem badania było zweryfikowanie, czy istnieje zależność między pobytem w placówkach różnego typu przeznaczonych dla osób starszych a przejawianymi zachowaniami oraz postawami. Badaniem objęto grupę słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz grupę pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Gliwicach. Łącznie w badaniu wzięło udział 66 osób (w tym 11 mężczyzn i 22 kobiety z UTW oraz siedmiu mężczyzn i 26 kobiet z DPS). Wiek respondentów mieścił się w przedziale od 56 do 98 lat. Do zebrania materiału badawczego posłużono się autorskim kwestionariuszem ankiety, który składał się z 30 pytań (otwartych i zamkniętych, dotyczących pewnych predyspozycji oraz postaw wobec starości). W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że ponad 60% ankietowanych z grupy pensjonariuszy DPS wykazywało postawę konstruktywną lub taką, w której komponentem była postawa konstruktywna. Jednocześnie odpowiedzi jednej trzeciej respondentów z tej grupy wskazywały na zachowania obronne lub postawę wrogości wobec świata (ponadto sześć osób cechowała skłonność do wrogości wobec samego siebie, a cztery charakteryzowały się tendencjami do postawy zależności). W grupie słuchaczy UTW natomiast postawę konstruktywną wykazywało 27 respondentów (w tym osiem osób przejawiało zachowania wrogie, cztery osoby – zachowania obronne, trzy – postawę zależności, a u jednej osoby zaobserwowano wrogość skierowaną na samego siebie). Zgromadzony materiał nie pozwolił jednoznacznie potwierdzić wpływu zadań realizowanych przez poszczególne placówki na zachowania i postawy respondentów.

Deskryptory TESE: wiek, postawa, edukacja dorosłych, zachowania, zachowania społeczne, edukacja, uniwersytet, dorosły student
TESE descriptors: age, attitude, adult education, behaviour, social behaviour, education, universty, mature student
  • Miller, U. (2001). Uczestnictwo osób starszych w instytucjach domu pomocy społecznej i uniwersytetu trzeciego wieku a prezentowane postawy wobec starości (analiza wyników badań). Edukacja Dorosłych, 4, 49-58.