Tytuł badania: Metody komputerowego przetwarzania tekstów w języku naturalnym
Data: 1996
Badacz: Kazimierz Wieczorkowski

Doniesienie przedstawia wyniki badań sondażowych, które dotyczyły weryfikacji środków kształcenia na odległość (środki komunikacji tekstowej i dźwiękowej w sieci Internet). Badania przeprowadzono na próbie 799 osób (była to próba dobrana celowo). Wśród nich znajdowali się uczniowie szkół średnich (Toruń), studenci (Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Wyższa Mazowiecka Szkoła Humanistyczno-Pedagogiczna w Łowiczu), nauczyciele i inni pracownicy (subskrybenci list dyskusyjnych tematycznie związanych z zastosowaniem komputerów w edukacji oraz uczestnicy konferencji IFIP-Teleteaching ’93; TIK). Z badań wynika, że środki komunikacji tekstowej są najczęściej wykorzystywane w sieci komputerowej (niecałe 29% korzysta z WWW, 21,5% z poczty elektronicznej, ponad 17% przesyła pliki). Badanie dostarczyło informacji na temat wykorzystywania komputerów dla celów dydaktycznych (ponad 81%), a także na temat preferencji w zakresie stosowania środków technicznych w edukacji (niecałe 90% wybrało film, ponad 88% programy TV, ponad 85% materiały drukowane).

Deskryptory TESE: komputer, technologia informacyjno-komunikacyjna, komunikacja werbalna, informatyka, rozumienie, Internet, sprzęt informatyczny, sprzęt komputerowy
TESE descriptors: computer, ICT, verbal communication, computer science, comprehension, Internet, ICT equipment, hardware
  • Wieczorkowski, K. (2002). Metody komputerowego przetwarzania tekstów w języku naturalnym. Kognitywistyka i Media w Edukacji, 2, 207-226.