Tytuł badania: Raport w sprawie nikotynizmu i picia alkoholu u młodzieży akademickiej w latach 1973-1989 w AWF w Warszawie
Data: 1973 – 1989
Badacz: Aleksander Dawidowicz

Celem badania była charakterystyka picia alkoholu i palenia papierosów przez studentów Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Wyniki badania ujawniły, że odsetek palących zwiększa się podczas studiów w Akademii. Na pierwszym roku odsetek palących dziewcząt jest mniejszy niż palących chłopców, jednak już na czwartym roku pali więcej studentek niż studentów. W ciągu ponad dziesięciu lat odsetek palących studentów czwartego roku spadał: w roku akademickim 1973/1974 wyniósł 45,4% (chłopcy) i 58% (dziewczęta), w 1977/1978 – 41% (chłopcy) i 58% (dziewczęta), a w 1988/1989 – 32,6% (chłopcy) i 49,2% (dziewczęta). Środowisko akademickie wpływa na wzrost tendencji picia alkoholu przez studentów i zawodników – płci męskiej i żeńskiej – Akademii Wychowania Fizycznego. Poziom picia alkoholu w ciągu ostatnich 16 lat utrzymał się u chłopców, a w przypadku dziewcząt spadł. Studenci czwartego roku piją więcej i częściej niż studenci – obu płci – na pierwszym roku studiów. W roku akademickim 1988/1989 student wypił średnio 10 butelek piwa, do dwóch butelek wina i butelkę wódki. Na podstawie zgromadzonego materiału sformułowano następujące wnioski: 1) należy wprowadzić do programu nauczania poszczególnych przedmiotów tematykę antynikotynową i antyalkoholową; 2) należy bezwzględnie egzekwować zakaz palenia na terenie uczelni; 3) trzeba odizolować palących studentów od niepalących w domach akademickich; 4) należy zakazać nauczycielom palenia podczas zajęć akademickich; 5) trzeba wprowadzić zakaz picia alkoholu na uczelni i podczas wyjazdów sportowych; 6) nauczyciele akademiccy i pracownicy uczelni powinni bezwzględnie przestrzegać nakazu trzeźwości podczas pracy; 7) należy przeprowadzić akcję antynikotynową i antyalkoholową na uczelni; 8) powinno się wprowadzić nagrody i dyplomy dla studentów, którzy trwale zrezygnowali z palenia i picia alkoholu; 9) trzeba stale apelować, by o studia w Akademii nie ubiegały się osoby palące i pijące alkohol.

Deskryptory TESE: nauki o zdrowiu, problemy zdrowotne, zdrowie, profilaktyka, student
TESE descriptors: health sciences, health problems, health, prevention, student
  • Dawidowicz, A. (1991). Raport w sprawie nikotynizmu i picia alkoholu u młodzieży akademickiej w latach 1973-1989 w AWF w Warszawie. Kultura Fizyczna, 5-6, 5-6.