Tytuł badania: Zewnętrzny obraz nauczyciela wczesnej edukacji
Data: [2010]
Badacz: Kazimierz Żegnałek

Opinie na temat zewnętrznego obrazu nauczyciela zebrano wśród 698 osób, w tym 208 uczniów klas I-III szkoły podstawowej, 238 rodziców tych uczniów oraz 252 nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Na ogół wskazywano kobietę jako preferowanego nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej. Takiego zdania było 76% uczniów szkół wiejskich, 80% miejskich, 22% rodziców uczniów szkół wiejskich, 73% rodziców uczniów szkół miejskich oraz 34% nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Z kolei mężczyznę wskazało odpowiednio 11%, 10%, 0%, 16%, 1% oraz 5,6%. Najczęściej też miała to być osoba niezamężna albo zamężna. Wdowę wskazało zaledwie 1,2% badanych nauczycieli. Z kolei rozwiedzionego nauczyciela zaakceptowałoby 2% uczniów szkół miejskich, 2,5% rodziców uczniów szkół miejskich oraz 1,6% nauczycieli. Stan cywilny nie miał żadnego znaczenia dla 67% rodziców szkół wiejskich, 7,5% rodziców uczniów szkół miejskich oraz 31% nauczycieli. Oficjalnego, eleganckiego ubioru spodziewało się u nauczycieli łącznie 72,4% respondentów. Sportowy ubiór zyskałby akceptację 13,9% badanych, w tym 24,5% uczniów szkół miejskich, 6% rodziców uczniów szkół wiejskich, 22,5% rodziców uczniów szkół miejskich oraz 16,7% nauczycieli. Blisko jedna trzecia wszystkich ankietowanych nie chciałaby, aby nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej był osobą niepełnosprawną. Taką odpowiedź wskazało 17% uczniów szkół wiejskich, 12,7% uczniów szkół miejskich, 19% rodziców uczniów szkół wiejskich, wszyscy rodzice uczniów szkół miejskich oraz 17,9% nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Odsetek osób aprobujących nauczyciela otyłego wyniósł 0,1%.

Deskryptory TESE: nauczyciel, postawa, rodzice, wiek, relacja nauczyciel – uczeń
TESE descriptors: teacher, attitude, parents, age, teacher-student relation
  • Żegnałek, K. (2011). Zewnętrzny obraz nauczyciela wczesnej edukacji. W: A. Tyl (red.), Nauczyciel wczesnej edukacji wobec zmieniającej się rzeczywistości edukacyjnej, kulturowej i społecznej (s. 87-95). Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.