Tytuł badania: Edukacja matematyczna w praktyce
Data: maj 2008 – czerwiec 2008
Badacz: Mirosław Dąbrowski

W doniesieniu zaprezentowano wybrane wyniki dodatkowych badań przeprowadzonych w ramach kontynuacji Badania podstawowych umiejętności uczniów trzecich klas szkoły podstawowej. W badaniu uzupełniającym wzięło udział 20 klas (spośród 262) z miast liczących ponad 100 tys. mieszkańców. W tych wybranych klasach przeprowadzono dodatkowe obserwacje i wywiady. Szkoły podzielono na dwie równoliczne „połówki”: w pierwszej znalazły się placówki, które uzyskały wyniki powyżej średniej wszystkich szkół, a w drugiej – placówki, które uzyskały wyniki poniżej średniej. W ramach edukacji matematycznej na obserwowanych zajęciach uczniowie ćwiczyli wykonywanie obliczeń we wszystkich badanych szkołach. Z kolei słuchanie nauczyciela prezentującego gotowe metody postępowania odbywało się na 62,5% zajęć w górnej połówce szkół i 87,5% zajęć w dolnej połówce. Rozwiązywanie zadań tekstowych zaobserwowano na 68,8% lekcji w szkołach z górnej połówki i 62,5% z dolnej. W ramach edukacji matematycznej zadania problemowe rozwiązywano na 31,3% zajęć w szkołach z górnej połówki, a nie rozwiązywano wcale w pozostałych placówkach. Z kolei czytanie map, planów, diagramów i tabel odbywało się w 18,8% szkół z górnej połówki i 12,5% z dolnej. Modelami geometrycznymi posługiwało się 12,5% dzieci ze szkół w dolnej połówce. Gry dydaktyczne stosowano na 12,5% lekcji w szkołach z górnej połówki. Na podstawie wyników badania edukację matematyczną w nauczaniu początkowym określono jako obszar zaniedbywany w polskim szkolnictwie.

Deskryptory TESE: matematyka, edukacja, postępy w nauce, efekt uczenia się, niedostateczne osiągnięcia w nauce
TESE descriptors: mathematics, education, study progress, learning outcome, re-assessment
  • Dąbrowski, M. (2011). Edukacja matematyczna w praktyce. W: A. Tyl (red.), Nauczyciel wczesnej edukacji wobec zmieniającej się rzeczywistości edukacyjnej, kulturowej i społecznej (s. 126-137). Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.