Tytuł badania: „Chcemy pracy!” – motywacje i oczekiwania studentów wobec uczelni ekonomicznych
Data: 2012
Badacz: Bartosz Sławecki, Anna Wach-Kąkolewicz

Badanie miało charakter pilotażowy i zostało przeprowadzone w ramach projektu Kadry dla Gospodarki. Przedmiot badania stanowiła diagnoza oczekiwań wobec uczelni oraz analiza motywów studiowania studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Próbę badawczą stanowiło 109 studentów UEP odbywających płatne staże w przedsiębiorstwach zaangażowanych w powyższy projekt. Metodologię badania oparto na klasyfikacji celów studiowania skonstruowanej przez D. Rowntree. Na podstawie zgromadzonych odpowiedzi stwierdzono, że wśród respondentów dominowały cele studiowania związane z motywacją wewnętrzną. Okazało się, że ponad połowa badanych wskazała następujące motywy: zawodowy o charakterze wewnętrznym (Studiuję na tym kierunku, gdyż jest on związany z pracą, którą zamierzam podjąć – 85%), osobisty o charakterze wewnętrznym (Chcę poszerzyć horyzonty i zyskać lepszą perspektywę oceny wydarzeń krajowych i zagranicznych – rozwinąć się intelektualnie – 71%) oraz motyw towarzyski o charakterze zewnętrznym (Mam nadzieję nawiązać znajomości przydatne w późniejszym życiu, także zawodowym – 62%).

Autorskie słowa kluczowe: motywacja studiowania, oczekiwania studentów, uczelnie ekonomiczne, kariera zawodowa, rynek pracy
Author's Keywords: motivation to study, students expectations, university of economics, professional career, labour market
Deskryptory TESE: motywacja, studia wyższe, student, rynek pracy, praca, zatrudnienie, kwalifikacje zawodowe, kariera zawodowa
TESE descriptors: motivation, higher education course, student, labour market, labour, employment, vocational qualification, career
  • Sławecki, B. i Wach-Kąkolewicz, A. (2012). „Chcemy pracy!” – motywacje i oczekiwania studentów wobec uczelni ekonomicznych. Edukacja Ekonomistów i Menedżerów, 3, 149-165.