Tytuł badania: Oczekiwania studentów UEP wobec przyszłego pracodawcy
Data: 2004 – 2009
Badacz: Krzysztof Szwarc

Celem badania była diagnoza planów, jakie przyświecały studentom Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu w poszukiwaniu pracy po zakończeniu edukacji. Badanie zrealizowano w dwóch etapach: pierwszy w 2004 roku oraz drugi w 2009. Próba badawcza w każdym etapie liczyła po 400 osób. Na podstawie zgromadzonego materiału wykazano, że wymagania finansowe respondentów dotyczące pierwszej płacy najczęściej mieściły się w 2004 roku w granicach od 1500 do 2000 zł, natomiast w 2009 roku – między 2000 zł a 3000 zł. Jednocześnie wykazano, że po zdobyciu doświadczenia badani najczęściej oczekiwali płacy z przedziału 4000-6000 zł (w obydwu etapach badania). Zgodnie z uzyskanymi odpowiedziami zdaniem badanych studentów pracodawcy najbardziej zwracają uwagę na doświadczenie zawodowe oraz prestiż ukończonej uczelni. Dodatkowo okazało się, że zdecydowana większość respondentów planowała podjąć pracę zgodną z kierunkiem swojego wykształcenia oraz była gotowa zmienić miejsce zamieszkania (w kraju oraz za granicą).

Autorskie słowa kluczowe: absolwenci, zarządzanie zasobami ludzkimi, rynek pracy
Author's Keywords: graduates, human resources management, labour market
Deskryptory TESE: student, pracodawca, praca, zatrudnienie, rynek pracy, kariera zawodowa, absolwent
TESE descriptors: student, employer, labour, employment, labour market, career, school leaver
  • Szwarc, K. (2012). Oczekiwania studentów UEP wobec przyszłego pracodawcy. Edukacja Ekonomistów i Menedżerów, 3, 167-184.