Tytuł badania: Postrzeganie zagadnień związanych z ochroną danych i prywatnością przez dzieci i młodzież
Data: [2012]
Badacz:

W badaniu wzięły udział dzieci w wieku 11-12 lat (piąta klasa szkoły podstawowej) oraz młodzież w wieku 15-16 lat (trzecia klasa gimnazjum). W badanej próbie znalazło się 940 respondentów, w tym prawie 53% dziewczynek. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano kwestionariusz ankiety. 874 uczniów korzystało z internetu w domu, 522 w szkole, 264 w telefonie komórkowym, 55 w kawiarence internetowej, 308 u przyjaciół. 796 badanych deklarowało, że korzystają z internetu dla zabawy. 695 wykorzystywało sieć w celach edukacyjnych i do wyszukiwania informacji. 572 uczniów używało internetu w celach towarzyskich, a 289 do zakupów nowych produktów. 161 korzystało z sieci bez żadnego konkretnego celu. Dzieci i młodzież często udostępniały swój adres mailowy, wiek albo datę urodzenia, swoje zdjęcie albo film wideo. Badani rzadziej udostępniali swoje dane osobowe w przypadku chat-roomów, forów albo blogów internetowych, ale jednocześnie byli bardziej skłonni do podawania danych w e-mailach, na portalach społecznościowych albo przez komunikatory internetowe (TIK).

Deskryptory TESE: technologia informacyjno-komunikacyjna, młodzież, Internet, bezpieczeństwo, komputer, e-mail
TESE descriptors: ICT, youth, Internet, safety, computer, e-mail
  • Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Prezentacja wybranych wyników badań uzyskanych w ramach realizacji projektu „Postrzeganie zagadnień związanych z ochroną danych i prywatnością przez dzieci i młodzież”. Pobrane 30 kwietnia 2014 z www.giodo.gov.pl/560/id_art/4699/j/pl/‎