Tytuł badania: Postrzeganie wybranych problemów etycznych przez słuchaczy Studium Doktoranckiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na podstawie badania ankietowego z elementami audytu etycznego
Data: 2010 – 2013
Badacz: Marta Michowska

W badaniu wzięło udział 118 słuchaczy drugiego semestru Studium Doktoranckiego, studiujących na Wydziałach: Lekarskim, Farmaceutycznym oraz Nauk o Zdrowiu (na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym). Do analizy zakwalifikowano 116 wypełnionych prawidłowo ankiet. Do zebrania materiału badawczego posłużono się techniką ankiety. Wybrane wartości etyczne respondenci oceniali na skali 0-5. Wysoko doktoranci ocenili etyczny aspekt relacji studenta z promotorem w czasie pracy nad doktoratem, w tym poszanowanie zdania doktoranta przez promotora i realnie udzielaną pomoc merytoryczną. Mimo to słuchacze byli świadkami nieżyczliwego współzawodnictwa (3,6). Badani dość często wskazywali na występujące w ich środowisku uznawanie kierownika danej jednostki za współautora publikacji (3,8). Respondenci zwracali również uwagę na obciążanie doktorantów dodatkowymi obowiązkami, za które nie otrzymywali wynagrodzenia; do zadań tych należały: godziny dydaktyczne wykraczające poza pensum w zastępstwie pracownika etatowego; udział w pracach naukowych innych autorów bez odnotowania współautorstwa. Ankietowani skarżyli się również na niecheć pracowników naukowych do dzielenia się wiedzą i przekazywania informacji istotnych dla wykonywanej pracy.

Deskryptory TESE: laboratorium, relacje interpersonalne, wiedza, wynagrodzenie, wyniki badań naukowych
TESE descriptors: laboratory, interpersonal relations, knowledge, salary, research results
  • Michowska, M. (2014). Postrzeganie wybranych problemów etycznych przez słuchaczy Studium Doktoranckiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na podstawie badania ankietowego z elementami audytu etycznego. Annales Academiae Medicae Gedanensis, 44, 23-36.