Tytuł badania: Postrzeganie własnych kompetencji zawodowych przez studentów pedagogiki UMCS
Data: kwiecień 2013
Badacz: Grzegorz Sanecki

Badanie przeprowadzono na grupie losowo dobranych 91 studentach pedagogiki na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego. Przedmiot badań obejmował takie zagadnienia jak: ocena poziomu wiedzy zawodowej, umiejętności zawodowych i kompetencji społecznych zdobytych podczas studiów; ocena przydatności przygotowania zawodowego, uzupełnienie i antycypacja uzupełnienia uzyskanego na studiach przygotowania zawodowego w innych formach edukacyjnych oraz perspektywy dotyczące szans na zatrudnienie po ukończeniu studiów. 41,76% respondentów oceniło swoje kompetencje zawodowe uzyskane podczas studiów jako ponadprzeciętne. Ponad jedna czwarta respondentów uważała swoje umiejętności zawodowe za słabe i bardzo słabe. Blisko 60% ankietowanych było dość albo bardzo zadowolonych z kompetencji społecznych zdobytych podczas studiów, mimo to jedna trzecia respondentów twierdziła, że ich kompetencje w tym zakresie są przeciętne. Jedna trzecia badanych korzystała z pozaakademickich form, które umożliwiały im uzupełnienie albo modernizację przygotowania zawodowego. Blisko jedna piąta studentów odbyła w tym celu różnego rodzaju szkolenia i kursy. Ponad jedna trzecia ankietowanych nie była przekonana, czy po ukończeniu studiów podejmie się uzupełniania swoich kompetencji zawodowych.

Autorskie słowa kluczowe: kompetencje zawodowe, przygotowanie zawodowe, edukacja uniwersytecka
Author's Keywords: professional competences, professional preparation, university education
Deskryptory TESE: doskonalenie zawodowe nauczycieli, doskonalenie zawodowe w toku pracy, kompetencje, kompetencje społeczne, przyuczenie do zawodu, zawód nauczyciela
TESE descriptors: in-service teacher training, in-service training, competence, social competences, apprenticeship, teaching profession
  • Sanecki, G. (2013). Postrzeganie własnych kompetencji zawodowych przez studentów pedagogiki UMCS. Rocznik Andragogiczny, 20, 75-90.