Tytuł badania: Plany edukacyjne młodzieży gimnazjalnej 2010
Typ badania: cykliczne
Data: kwiecień 2010 – maj 2010
Badacz:

Celem badania było zebranie opinii młodzieży na temat jej planów edukacyjnych. W próbie badawczej było 369 uczniów szkół gimnazjalnych z powiatu poznańskiego. W badaniu wzięło udział 182 chłopców i 187 dziewcząt. Kontynuację nauki w liceum ogólnokształcącym po ukończeniu gimnazjum planowało łącznie 160 uczniów. Do liceum profilowanego wybierało się 16 badanych. Naukę w technikum planowało 165 gimnazjalistów, a szkołę zawodową wybrałoby tylko 57 osób. Badanych zapytano, czym kierowali się w wyborze szkoły ponadgimnazjalnej. Odległość szkoły w tym kontekście wskazało 152 gimnazjalistów, możliwość rozwoju 285, opinię kolegów i koleżanek 56, zdanie rodziców 59, sytuację na lokalnym rynku pracy 77. Z pomocy doradcy zawodowego w wyborze szkoły korzystało 113 gimnazjalistów, z pomocy pedagoga albo psychologa szkolnego 38, z rady koleżanek albo kolegów 81. Najczęściej na wybór szkoły mieli wpływ rodzice – 189 wskazań. Samodzielnie decyzję podejmowało 128 uczniów. 252 badanych nie widziało żadnych przeszkód w realizacji ich planów edukacyjno-zawodowych. 241 gimnazjalistów miało już sprecyzowane plany co do zawodu, który chcieliby wykonywać w przyszłości; 128 uczniów takich planów jeszcze nie miało.

Deskryptory TESE: przejście z gimnazjum do liceum/technikum, wybór kierunku kształcenia zawodowego, doradca, rodzice, młodzież, rynek edukacyjny, rynek pracy, oferta edukacyjna
TESE descriptors: transition from lower to upper secondary education, choice of training, guidance officer, parents, youth, education market, labour market, educational provision
  • Fundacja Rozwoju Talentów. (2010). Badanie 2010. Pobrane z http://www.fundacjarozwojutalentow.pl/badania-badanie-2010-t-121_174_191.html