Tytuł badania: Plany edukacyjne młodzieży gimnazjalnej. Podsumowanie badań
Typ badania: cykliczne
Data: wrzesień 2012 – październik 2012
Badacz:

Badanie przeprowadzono w siedmiu szkołach gimnazjalnych w powiecie poznańskim – w pięciu gimnazjach w gminie Mosina, w jednym w gminie Tarnowo Podgórne oraz w International School of Poznan. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano kwestionariusz anonimowej ankiety. Celem badania było zebranie opinii młodzieży na temat jej planów edukacyjnych. W próbie badawczej było 329 uczniów szkół gimnazjalnych, w tym 167 chłopców i 162 dziewczęta. Badanie przeprowadzono w ramach programu statutowego Przyszłość jest w Twoich rękach. Kontynuację nauki w liceum ogólnokształcącym po ukończeniu gimnazjum planowało łącznie 137 uczniów. Nauka w technikum cieszyła się największą popularnością; planowało ją 143 gimnazjalistów. Szkołę zawodową wybrałoby tylko 50 respondentów. Najczęściej na wybór szkoły ponadgimnazjalnej mieli wpływ rodzice (częściej nieco wskazywani przez chłopców niż przez dziewczęta). Wielu uczniów nie korzystało z niczyjej pomocy i decyzję o dalszej nauce podejmowało samodzielnie. Niewielki wypływ na wybór szkoły okazali się mieć (w deklaracjach badanych) profesjonaliści – z pomocy doradcy zawodowego korzystało tylko 64 uczniów. Duży wpływ na decyzję o wyborze szkoły okazali się mieć koledzy i koleżanki badanych. Większość ankietowanych nie widziała trudności w realizacji przyszłych planów zawodowych. Na trudności wskazywało więcej dziewcząt niż chłopców. Do przeszkód zaliczano najczęściej niskie oceny. Kilkanaście osób wskazało na sytuację na rynku pracy; do innych trudności zaliczono także brak szkoły z interesującym młodzież kierunkiem albo złą sytuację finansową rodziny. Blisko dwie trzecie badanych wiedziało, jaki zawód chcą wykonywać w przyszłości (sprecyzowane plany mieli nieco częściej chłopcy). Najpopularniejsze zawody wśród gimnazjalistów: informatyk, fryzjer, kosmetyczka i kucharz; także: prawnik, lekarz, weterynarz, psycholog.

Deskryptory TESE: gimnazjum, młodzież, przejście z gimnazjum do liceum/technikum, wybór kierunku kształcenia zawodowego, rodzice, doradca
TESE descriptors: lower secondary, youth, transition from lower to upper secondary education, choice of training, parents, guidance officer
  • Fundacja Rozwoju Talentów. (2012). Plany edukacyjne młodzieży gimnazjalnej. Podsumowanie badań. Pobrane z http://www.fundacjarozwojutalentow.pl/userfiles/file/PRZYSZ%C5%81O%C5%9A%C4%86/Badanie%20gimnazjalist%C3%B3w%202012_10.pdf