Tytuł badania: Szkolenie pracowników jako narzędzie rozwoju kapitału ludzkiego w firmach miasta Wrocławia
Projekt badawczy:
  • Rynek pracy aglomeracji wrocławskiej, stan i perspektywy
Data: 2005
Badacz: Zofia Hasińska, Iwona Janiak-Rejno

Badanie przeprowadzono w celu analizy porównawczej zakresu i tematyki szkolenia pracowników oraz źródeł ich finansowania w układzie wielkości zakładów pracy, formy własności i rodzaju działalności (w ujęciu retrospektywnym za rok 2004 i prospektywnym za najbliższe lata: 2005 oraz 2006-2007). Do zebrania materiału badawczego posłużono się ankietą, którą przeprowadzono wśród pracodawców z Wrocławia w ramach projektu badawczego Rynek pracy aglomeracji wrocławskiej, stan i perspektywy. Badaniem objęto 2002 podmioty z sektora publicznego i prywatnego (doboru dokonano losowo z bazy w systemie REGON), w tym: 49 firm dużych, 558 małych i średnich oraz 613 firm mikro. Ponad połowa respondentów (52,8%) skierowała swoich pracowników na szkolenie prowadzone przez trenerów zewnętrznych. Okazało się również, że z udziałem wewnętrznych trenerów częściej szkoliły swoich pracowników duże przedsiębiorstwa z sektora usług rynkowych niż nierynkowych i sektora przemysłowego. Na podstawie zgromadzonego materiału wykazano, że głównym źródłem finansowania szkoleń dla niemal połowy badanych (45,9%) były własne fundusze firmy. Pod względem tematyki szkoleń przeprowadzonych w 2004 roku przez ankietowanych pracodawców największą popularnością cieszyły się szkolenia w zakresie obsługi komputera (TIK; 22,8%) oraz inne zawodowe (19,5%). W dalszej kolejności wymieniano: kursy handlowe (13%) i ekonomiczne (19,5%) oraz dotyczące znajomości przepisów prawnych (10%). Zgodnie z uzyskanymi odpowiedziami wykazano również, że 40% respondentów planuje przeszkolić swoich pracowników w 2005 roku za pośrednictwem trenerów zewnętrznych, a około 30% osób deklarowało zaangażowanie trenera wewnętrznego (podobne wskaźniki odpowiedzi uzyskano także w przypadku lat 2006-2007).

Deskryptory TESE: technologia informacyjno-komunikacyjna, komputer, uczenie się przez całe życie, szkolenie praktyczne, kapitał ludzki, przebieg kariery zawodowej, ustawiczne doskonalenie zawodowe, przedsiębiorstwo, edukacja dorosłych, doskonalenie zawodowe w toku pracy
TESE descriptors: ICT, computer, lifelong learning, practical training, human capital, career advancement, continuing professional development, enterprise, adult education, in-service training
  • Hasińska, Z. i Janiak-Rejno, I. (2006). Szkolenie pracowników jako narzędzie rozwoju kapitału ludzkiego w firmach miasta Wrocławia. Edukacja Ekonomistów i Menedżerów, 4, 199-210.