Tytuł badania: Perspektywy języka polskiego w Unii Europejskiej. Przykład irlandzki
Typ badania: międzynarodowe
Data: 2005 – 2006
Badacz: Agnieszka Rabiej

Celem doniesienia jest próba pokazania sytuacji języka polskiego w Irlandii, a także ukazanie jego statusu w Unii Europejskiej. Postawiono następujące pytania: jak pozycję języka polskiego w Unii Europejskiej widzą Polacy w kraju i za granicą; czy w obecnej sytuacji polityczno-gospodarczej Polski język jest przez nas w ogóle ujmowany w kategoriach kapitału i wartości rynkowej. W badaniach posłużono się metodą sondażu diagnostycznego (przeprowadzono je wśród emigrantów w trzech krajach anglojęzycznych: Anglii, Austrii i Stanach Zjednoczonych). Sondaż przeprowadzono w kilkunastu szkołach polonijnych, wśród nauczycieli (68 osób), dyrektorów (12 osób) i rodziców uczniów uczęszczających do tych szkół (345 osób). Posłużono się kwestionariuszem ankiety. 35% respondentów stwierdziło, że wejście Polski do Unii Europejskiej nie miało wpływu na rangę uczenia się języka polskiego. Uczenie się języka polskiego ma teraz więcej sensu dla 75% dyrektorów, 27% nauczycieli, 15% rodziców (argumentami są: podniesienie prestiżu języka polskiego, wzrost jego pozycji na rynku, zwiększone możliwości używania języka polskiego i in.).

Deskryptory TESE: język ojczysty, język mniejszości narodowej, Unia Europejska, emigrant, język, Polska, polski
TESE descriptors: mother tongue, minority language, European Union, emigrant, language, Poland, Polish
  • Rabiej, A. (2006). Perspektywy języka polskiego w Unii Europejskiej. Przykład irlandzki. LingVaria, 2, 113-127.