Tytuł badania: Udział studentów w życiu kulturalnym
Data: [2003]
Badacz: Agnieszka Domagała-Kręcioch, Anna Kwatera

Celem badania była diagnoza faktycznego udziału studentów uczelni pedagogicznej w życiu kulturalnym (kultura elitarna i masowa). Z badawczego punktu widzenia istotne były także powody uczestnictwa studentów w kulturze, przeszkody z tym związane oraz kwestie częstości odbioru różnych form kultury studenckiej (np. koncerty, kabarety, grupy dyskusyjne, dyskoteki). Grupę badawczą tworzyli studenci trzeciego roku pedagogiki społeczno-opiekuńczej na Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Dobór osób do badania był celowy. W badaniu wykorzystano ankietę. Wyniki badania pokazują, że studenci tylko w 45% deklarują uczestnictwo w kulturze wysokiej (35% uczęszcza do teatru, 30% korzysta z muzeów; do opery, operetki i filharmonii chodzi 5% respondentów). Biorąc pod uwagę fakt czytelnictwa prasy przez badanych, można stwierdzić, że czyta ją regularnie 90% respondentów. 98% studentów biorących udział w badaniu czyta książki, które nie są związane z podjętym przez nich kierunkiem studiów. Co czwarty ankietowany był autorem własnej twórczości (literackiej czy muzycznej). 47% studentów było członkami organizacji i klubów studenckich, a 5% przynależało do duszpasterstwa akademickiego. 83% ankietowanych twierdzi, że główną przyczyną utrudniającą dostęp do dóbr kultury jest kwestia finansowa. Badania pokazują dużą partycypację studentów w kulturze masowej.

Deskryptory TESE: student, kultura, ankieta, czasopismo, kino, muzeum, muzyka
TESE descriptors: student, culture, questionnaire, periodical, cinema, museum, music
  • Domagała-Kręcioch, A. i Kwatera, A. (2004). Udział studentów w życiu kulturalnym. Edukacja Ustawiczna Dorosłych, 1, 52-57.