Tytuł badania: Doradztwo dla samorządów powiatowych w zakresie diagnozowania potrzeb edukacyjnych
Data: 2001
Badacz: Ireneusz Woźniak

Celem badania była próba ustalenia kierunków kształcenia oraz szkoleń dostosowujących kwalifikacje osób bezrobotnych i poszukujących pracy do oczekiwań lokalnego rynku pracy. Wpisywało się to w powstający program doradczy adresowany do samorządów powiatowych (22 powiaty południowego Mazowsza) – Program Wojewódzki AGRO-ALTERNATYWA MAZOWSZE 2000. Doniesienie – oprócz informacji o eksperckim opracowaniu programu doradczego, programie szkolenia pracowników – zawiera także dane o pilotażowym wdrożeniu narzędzi badawczych oraz opracowaniu wstępnej diagnozy potrzeb w zakresie edukacji i szkoleń w regionach, których rzecz dotyczyła. Biorąc pod uwagę dwa ostatnie etapy realizacji programu doradczego, można przywołać trzy poziomy przeprowadzenia badań diagnostycznych, dotyczących potrzeb edukacyjnych: diagnozę opartą na analizie baz danych i dokumentacji z Powiatowego Urzędu Pracy, wydziału oświaty, kuratorium oświaty; badania ankietowe wśród pracodawców, dyrekcji szkół oraz jednostek kształcenia ustawicznego, wśród związków pracodawców i pracobiorców; badania ankietowe, wywiady indywidualne i grupowe (osoby rozpoczynające karierę na rynku pracy i ci, którzy już tam funkcjonują). Dzięki przeprowadzonym ankietom opracowano wstępną diagnozę potrzeb edukacyjnych, która dotyczy następujących kwestii: ograniczania edukacji na poziomie technicznym i w zawodach robotniczych; rozpoczęcia kształcenia w zawodach wykorzystujących komunikację informacyjno-komunikacyjną; zmniejszenia potencjału edukacyjnego w zakresie takich zawodów jak: ogrodnik, technik rolnik, technik chemik.

Deskryptory TESE: edukacja dorosłych, doradztwo edukacyjne, projekt pilotażowy, szkolenie praktyczne, ewaluacja, ankieta
TESE descriptors: adult education, educational guidance, pilot project, practical training, evaluation, questionnaire
  • Woźniak, I. (2001). Doradztwo dla samorządów powiatowych w zakresie diagnozowania potrzeb edukacyjnych. Edukacja Ustawiczna Dorosłych, 2, 57-63.