Tytuł badania: Rozwój somatyczny i psychoruchowy w pierwszych 2 latach życia dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną
Data: [2003]
Badacz: Małgorzata Klimek, Przemko Kwinta, Jacek J. Pietrzyk

Badanie przeprowadzono w celu oceny rozwoju psychoruchowego do ukończenia 2. roku życia noworodków z rozpoznaną na podstawie kryteriów klinicznych i radiologicznych BPD (dysplazji oskrzelowo-płucnej). W badaniu kliniczno-kontrolnym wzięły udział 62 noworodki urodzone poniżej 32. tygodnia ciąży. W grupie eksperymentalnej znalazło się 31 dzieci z BPD, a w grupie kontrolnej – 31 noworodków dobranych pod względem płci, urodzeniowej masy ciała, wieku płodowego oraz okresu hospitalizacji. Prospektywnej ocenie poddano rozwój somatyczny i psychoruchowy w pierwszych dwóch latach życia badanych dzieci. W wyniku przeprowadzonej analizy nie stwierdzono (odnosząc uzyskane dane do wieku skorygowanego) różnic w osiąganiu etapów rozwojowych pomiędzy dwiema grupami dzieci. Jednocześnie odnotowano, że częstość mózgowego porażenia dziecięcego była nieznamiennie większa wśród dzieci z BPD. Pod względem rozwoju intelektualnego zaobserwowano w wieku roku i dwóch lat niższe wartości ilorazu inteligencji u dzieci z BPD w porównaniu z dziećmi z grupy kontrolnej. Na podstawie zgromadzonego materiału sformułowano wniosek o istotnym wpływie dysplazji oskrzelowo-płucnej na rozwój wcześniaków, zwłaszcza na rozwój intelektualny oraz wzrastanie.

Autorskie słowa kluczowe: wcześniactwo, dysplazja oskrzelowo-płucna, rozwój psychomotoryczny, kamienie milowe, zaburzenia neurorozwojowe, monitorowanie rozwoju
Author's Keywords: VLBW infants, bronchopulmonary dysplasia, BPD, milestones, neurodevelopment, follow-up
Deskryptory TESE: rozwój dziecka, zdrowie, rozwój fizyczny, opieka nad dzieckiem, dziecko
TESE descriptors: child development, health, physical development, childcare, child
  • Kwinta, P., Klimek, M. i Pietrzyk, J.J. (2005). Rozwój somatyczny i psychoruchowy w pierwszych 2 latach życia dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną. Medycyna Wieku Rozwojowego, 3, 271-281.