Tytuł badania: Harmonia i dysharmonia rozwoju wysokości i masy ciała w populacji dzieci i młodzieży Krakowa – zmiany z wiekiem i trendy w ostatnim trzydziestoleciu
Data: 2000
Badacz: Maria Chrzanowska, Stanisław Matusik

Badanie przeprowadzono w celu analizy częstości występowania w populacji dzieci i młodzieży Krakowa stanów dysharmonii wagowo-wzrostowych, zarówno nadmiaru (nadwagi), jak i niedoboru masy ciała w stosunku do jego wysokości, przy uwzględnieniu zmian zachodzących z wiekiem i dymorfizmu płciowego. W badaniu wzięły udział 4523 osoby (w tym 2107 dziewcząt oraz 2416 chłopców). Dobór próby miał charakter losowy. Ponadto w analizie uwzględniono materiał zgromadzony w 1971 roku (N = 4090) oraz w 1983 roku (N = 6536). W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że harmonijne wzrastanie wysokości i masy ciała występowało z największą (sięgającą 85%) częstością u najmłodszych chłopców i dziewcząt. Odnotowano również wraz z wiekiem wzrost odsetka chłopców i dziewcząt z budową dysharmonijną zarówno w zakresie nadwagi, jak i niedowagi. Ponadto okazało się, że nadmiar i niedobór masy ciała częściej dotyczył dziewcząt niż chłopców. Dodatkowo zgodnie ze zgromadzonym materiałem wykazano stopniowy wzrost częstości występowania nadwagi w ciągu ostatnich 30 lat (wśród chłopców z 11% do 13,5% oraz wśród dziewcząt z blisko 13% do ponad 14,5%).

Autorskie słowa kluczowe: rozwój fizyczny, nadwaga, niedowaga, proporcje wagowo-wzrostowe, dzieci i młodzież
Author's Keywords: physical development, overweight, underweight, weigh-for-height relationship, children and adolescents
Deskryptory TESE: rozwój dziecka, rozwój fizyczny, młodzież, dziecko, uczeń, wiek
TESE descriptors: child development, physical development, youth, child, pupil, age
  • Chrzanowska, M. i Matusik, S. (2004). Harmonia i dysharmonia rozwoju wysokości i masy ciała w populacji dzieci i młodzieży Krakowa – zmiany z wiekiem i trendy w ostatnim trzydziestoleciu. Medycyna Wieku Rozwojowego, 1, 53-64.