Tytuł badania: Występowanie nowotworów litych wieku dziecięcego na Lubelszczyźnie w latach 1988-2000
Data: [2002]
Badacz: Krzysztof Kątski, Jerzy R. Kowalczyk, Joanna Nurzyńska-Flak, Joanna Zawitkowska-Klaczyńska

Badanie przeprowadzono w celu analizy częstości występowania, struktury zachorowań oraz zachorowalności na nowotwory lite z wyłączeniem nowotworów oun wśród dzieci i młodzieży w wieku 0-17 lat w latach 1988-2000 na Lubelszczyźnie, będącej regionem o stosunkowo niskim stopniu skażenia środowiska naturalnego. Materiał badawczy stanowiła dokumentacja medyczna dostępna w lubelskich klinikach diagnozujących oraz leczących pacjentów onkologicznych poniżej 18. roku życia oraz w Poradni Hematologicznej DSK. Dodatkowo wykorzystano informacje z Regionalnego Rejestru Nowotworów Złośliwych Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. W wyniku przeprowadzonej analizy odnotowano 344 przypadki (w tym 175 w grupie chłopców oraz 169 w grupie dziewcząt) zachorowań na nowotwory lite (tj. 36,4% wszystkich nowotworów złośliwych rozpoznawanych wśród dzieci i młodzieży w badanym regionie). Większość pacjentów pochodziła z obszaru miejskiego (53,5%). Zgromadzony materiał pozwolił wykazać najwyższą zachorowalność wśród dzieci w wieku 0-4 lat. Ponadto ustalono wyższą zachorowalność w grupie osób pochodzących z miasta niż ze wsi (47,3 vs 37,6/1 mln).

Autorskie słowa kluczowe: dzieci, epidemiologia, nowotwory lite
Author's Keywords: children, epidemiology, solid tumours
Deskryptory TESE: dziecko, zdrowie, choroba, problemy zdrowotne, opieka zdrowotna
TESE descriptors: child, health, illness, health problems, health care
  • Nurzyńska-Flak, J., Kątski, K., Zawitkowska-Klaczyńska, J. i Kowalczyk, J.R. (2003). Występowanie nowotworów litych wieku dziecięcego na Lubelszczyźnie w latach 1988-2000. Medycyna Wieku Rozwojowego, 3, 325-333.