Tytuł badania: Występowanie nadwagi i otyłości oraz zachowania zdrowotne młodzieży gimnazjalnej
Data: [2013]
Badacz: Sławomir Chlabicz, Anna Gryko, Alina Jałoza, Anna Owłasiuk, Anna Simończuk

W badaniu wzięło udział 103 uczniów Publicznego Gimnazjum w Narwi. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego, a w jej ramach autorski kwestionariusz ankiety. Na podstawie wyników badania uczniów podzielono na dwie grupy: w pierwszej znalazły się osoby, których wskaźnik masy ciała wyniósł powyżej 75 centyli, a w drugiej osoby, których wskaźnik masy ciała wyniósł mniej niż 75 centyli. Otyłość występowała wśród 2,9% badanych gimnazjalistów, a nadwaga u 8,7%. Okazało się, że bardziej świadomi w zakresie stanu własnego zdrowia byli uczniowie z masą ciała poniżej 75 centyli; 88% badanych z tej grupy uważało, że mają prawidłową masę ciała. Okazało się ponadto, że między posiłkami podjadali głównie uczniowie z nadmierną masą ciała. Masa ciała nie różnicowała respondentów pod względem sposobu spędzania wolnego czasu; młodzież w większości preferowała oglądanie telewizji i korzystanie z komputera. Zauważono, że gimnazjaliści z masą ciała powyżej 75 centyli znacznie więcej czasu zarówno w dni powszednie, jak i w weekendy spędzali na oglądaniu telewizji.

Autorskie słowa kluczowe: otyłość, nadwaga, zachowania zdrowotne
Author's Keywords: obesity, overweight, health behaviour
Deskryptory TESE: zdrowie, problemy zdrowotne, edukacja zdrowotna, gimnazjum, młodzież
TESE descriptors: health, health problems, health education, lower secondary, youth
  • Simończuk, A., Owłasiuk, A., Gryko, A., Jałoza, A. i Chlabicz, S. (2014). Występowanie nadwagi i otyłości oraz zachowania zdrowotne młodzieży gimnazjalnej. Problemy Medycyny Rodzinnej, 1-2, 37-47.

Demoskop 2