Tytuł badania: Bóle spondylogenne u dzieci
Data: [2001]
Badacz: Bożena Moskalewicz, Anna M. Romicka, Katarzyna Rostropowicz-Denisiewicz, Bogdan Wojtyniak

Badanie przeprowadzono w celu: oceny częstości występowania bólów kręgosłupa (określanych jako bóle spondylogenne) oraz przeprowadzenia analizy związku objawów chorobowych u dzieci z występowaniem bólu. Próbę badawczą stanowili uczniowie losowo wybranych pięciu szkół podstawowych oraz dwóch szkół społecznych z Warszawy. Łącznie badaniem objęto 3396 dzieci, z czego finalnie do analizy zakwalifikowano kwestionariusze wypełnione przez 3386 respondentów (1731 chłopców i 1655 dziewcząt). W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że odsetek częstości bólów spondylogenncyh wśród ankietowanych uczniów wynosił 10,14%. Zgodnie ze zgromadzonym materiałem bólu doświadczały istotnie częściej dziewczęta niż chłopcy. Do najczęściej występujących zaliczono ból pleców (5,10%) oraz krzyża (3,44%), natomiast najrzadziej wskazywano bóle okolicy lędźwiowej (2,83%). Odnotowano również istotne narastanie bólów wraz z wiekiem badanych uczniów (jednocześnie zaobserwowano zwiększanie się różnic między uczennicami a uczniami do 14. roku życia, po czym różnice te malały). Na podstawie uzyskanych odpowiedzi wykazano, że promieniowanie bólów do kończyn dolnych dotyczyło 6,9% badanej populacji, obecność bólów spoczynkowych – 4,9%, ból posturalny – 3,4%, a sztywność w obrębie pasa barkowego i biodrowego – 0,5 oraz 0,7%.

Autorskie słowa kluczowe: dzieci, bóle kręgosłupa, występowanie
Author's Keywords: children, back pain, prevalence
Deskryptory TESE: rozwój dziecka, dziecko, zdrowie, problemy zdrowotne, rozwój fizyczny
TESE descriptors: child development, child, health, health problems, physical development
  • Romicka, A.M., Rostropowicz-Denisiewicz, K., Moskalewicz, B. i Wojtyniak, B. (2003). Bóle spondylogenne u dzieci. Medycyna Wieku Rozwojowego, 2, 165-172.